Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Dokuz Eylül Üniversitesinde deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, ekstra sızma zeytinyağı tüketiminin, öğrenme ve hafıza kapasitesini artırdığı, kaygı düzeyini ise düşürdüğü ortaya çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Spor Hekimliği esas bilim dalları ile Afiyet Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri, Denek Incelemeler Birimine bağlı laboratuvarlarda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen sızma zeytinyağının beyin gelişimine etkisi” konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada, 27 fareden bazılarına 8 hafta her tarafında yüksek polifenollü (bitki kaynaklı biyoaktif alaşım) sızma zeytinyağı, bir bölümüne polifenol seviyesi düşük riviera zeytinyağı ile gıda programı uygulandı, diğerlerine de yüksek fruktozlu yem verildi. sonra farelere, 5 günlük öğrenme ve bellek deneyleri ile labirent testleri yapıldı.

ÇOCUKLAR MUTLAKA TÜKETMELİ!

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ile beslenen farelerin, labirentteki hedeflere diğerlerine göre daha ivedi ve kolay ulaştığı belirlendi.

Fruktozlu yem ile beslenenlerde ise hafıza bozukluğu ve anksiyeteye (vesvese bozukluğu) rastlandı, sızma zeytinyağı tüketenlerde bu şikayetler görülmedi. Riviera zeytinyağının ise karar vermeyi olumsuz etkilemesine rağmen anksiyeteyi azalttığı tespit edildi.

Araştırma sonunda hazırlanan bilimsel raporda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen soğuk sıkım sızma zeytinyağının, çocukların beyin gelişimini olumlu etkileyebileceğini gösterdiği” ifadelerine yer verildi.

“YOĞURTLA KARIŞTIRIN”

DEÜ Fizyoloji Belli Başlı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Sakin Harzadın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sızma zeytinyağı ile beslenenlerde kilo alımının da yüksek olmadığını, hem yaşlanmanın yavaşladığını gözlemlediklerini de anlattı.

Tüm ebeveynlere çocuklarını soğuk sıkım zeytinyağı ile beslemeleri tavsiyesinde bulunan Harzadın, şunları söyledi:

“Her gün bir tatlı kaşığı zeytinyağının çocukların okul başarısını olumlu etkileyeceğini söyleyebilirim. Zeytinyağı hap gibi tüketilebilir. Salatada çocuğumuzun ne kadar zeytinyağı tükettiğini bütün olarak bilemeyebiliriz. Eğer tatlı kaşığı ile içmek şiddet geliyorsa yoğurda karıştırabiliriz. Olası olduğunca havayla temasını azaltmalıyız. Anadolu’da büyük bir mucize var ve biz bunun değerini bilmeliyiz.”

AA

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/zeytinyaginin-bir-faydasi-daha-2660439/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?