Yaz ishali nedir bu hastalık bilhassa çocukları çok kötü etkiliyor

Yaz ishali nedir bu hastalık bilhassa çocukları çok kötü etkiliyor

Yaz ishali nedir? Yaz ishali neden olur? Ya ishalinden korunmanın yolları nelerdir? Yaz ishali çocuklarda görülünce neler yapılmalıdır? Yaz ishali için hangi besinler tüketilmelidir? Özellikle çocukları etkileyen yaz ishali, önemli sorunlara yol açabiliyor. böylece aileler düşen ödev daha da büyük.

ÇOCUKLARDA YAZ İSHALİ TEHLİKESİNE UYARI!

Bilhassa yaz mevsiminde çoğalma bildiren ishal çocukların sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri. En sık 5 yaşın aşağı görülen bu rahatsızlık, 2 yaşından minik çocuklarda böbrek yetmezliği ve şok gibi fazla önemli sonuçlara neden olabiliyor. Fazla daha kötüsü istikrarsız kaybına tabi ölümler görülebiliyor. Pek ama dünyada her sene 5 yaş altındaki yaklaşık 2,2 milyon çocuk ishal sebebiyle hayatını kaybediyor. İshalin çocuklarda yaz mevsiminde çoğalma göstermesinin birkaç nedeni var. Bunlardan en önemlisi, sıcak havalarda, enfeksiyon oluşturan virüs ile bakterilerin besinlerde kolay ve çabuk bir şekilde üreyebilmeleri. İshale neden olan bir başka kayda değer etmen de hijyenik olmayan içme sularının içerdikleri mikroplar. Bunların yanı sıra çocukların deniz ve havuzlarda yuttukları mikroplu sular da ishale yol açabiliyor. Peki aldığımız bütün önlemlerimize rağmen çocuğumuz ishal olduğunda neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay yaz ishalinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı, manâlı bilgiler verdi.

BOL SIVI 

İshalde değişken ve beraberinde elektrolit kaybı olduğu için tedavide esas ilke, kaybedilenlerin yerine konulması. Bunun için çocuğunuz eğer kusmuyorsa bol bol akışkan içirmelisiniz. Değişken olarak su, ayran, taze bıkkın meyve suyu (bilhassa elma ve havuç) veya tatsız nehir verebilirsiniz.

BEBEKLERDE GÖRÜLÜRSE BOL MIKTARDA EMZİRİN

Anne sütü içeriğinde yer alan bazı maddeler bir uçtan bir uca ishale karşısında koruyucu ve iyileştirici özelliğe sahip. Çocuğunuz emzirme dönemindeyse anne sütünü daha da fazla vermeye çalışın. Emzirme dönemini geçmişse her zamanki gıda düzenine devam edin.

İSHAL TOZLARINDAN FAYDALANIN

İshalde kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yerine koyabilmenin en iyi yollarından biri, eczanelerde satılan ishal tozları. başkaca çocuğunuza içebileceği kadar su da içirin. Çocuğunuz suyu ya da ilaçlı suyu bir anda çokça içerse kusma riski artıyor. böylece yudum yudum ve sık sık içirmeniz daha doğru olacaktır.

 MUZ, ŞEFTALİ YEDİRİN

Meyve olarak muz ve şeftali, katı besinlerden de yağsız makarna, pirinç pilavı, haşlanmış patates tüketilmesi ishal süresi ve şiddetini azaltıyor. Hem bağırsak florasını düzenleyici probiyotikler de verebilirsiniz.

YAĞLI VE ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAKTAN DURUN

Dr. Kamuran Mutluay ishalin şiddetini artıracağı için çocuğunuza yağlı ve şekerli gıdalar yedirmemeniz gerektiği uyarısında bulunarak, “Ayrıca hazırlanmış meyve suları, şeker, çikolata ve gazlı içecekler vermeyin. Keza ishali artırabildiği ayrıca de hazmı zorlaştırıp gaz şikayetine neden olabildiği için süt tüketimini de kısıtlamanızda fayda var” diyor.

DOKTORUNUZA MUTLAKA DANIŞIN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay doktorunuz önermedikçe çocuğunuza şüphesiz antibiyotik vermemeniz gerektiği uyarısında bulunuyor. Bunun nedeni ise yersiz bahşedilen antibiyotiklerin bağırsak florasındaki yardımcı mikropları öldürmesi, dolayısıyla yarardan fazla zarar vermesi. Hem vücuttaki toksin ve zehirler bağırsaklar vasıtasıyla atıldığı için ishal kesici ilaçları da kuşkusuz kullanmayın. Eğer ishal ilaçlarla durdurulursa bakteri ve toksin vücutta normalden fazla kalıyor ve kana karışıp vücuda zarar verebiliyor.

YAZ İSHALİNDEN KORUYAN ÖNERİLER

-Tatilde benekli deniz ve havuz suları ishale niçin olabileceği için tatil yerlerinin hijyen ve temizliğine uyari edin.
-Çocuğunuzun her fırsatta ellerini yıkayın.
-Kaynağı bilinmez denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri çocuğunuza yedirmeyin.
-Özellikle yaz aylarında basit bozulan hazırlanmış gıdaları hemencecik buzdolabına yerleştirin ve orada saklayın.
-Eriyip her yerde donabilen dondurma gibi gıdaları itinalı verin. Çünkü, dondurma erişmişse eridiği dönemde mikro organizmalar üremiş olabilir. Marketten aldığınız hazırlanmış dondurmaların ambalajlarında şekil bozukluğu varsa, eriyip yeniden donmuş olabilirler. bu nedenle bu cins dondurmaları yedirmeyin.
-Krema, mayonez ve eksik pişmiş gıdaları katiyen vermeyin.
-Dışarıya açık olarak satılan içeceklerde kullanılan buzlar temiz olmayan sulardan yapılmışsa ishal nedeni olabilirler. Ufak çocukların buzlu içecek tüketilmesi de önerilmediğinden içeceklerinin içine buz katmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?