Yaz aylarında çocukların hasta olmasını durdurmak için ne yapılmalıdır?

Yaz aylarında çocukların hasta olmasını durdurmak için ne yapılmalıdır?

Yaz aylarında çocukların hasta olmasını önlemenin yolları nelerdir? Tatilde çocukların hasta olmaması için alınması gereken tedbirler nelerdir? Özellikle yaz aylarında yanlış besin ve vücudun ihtiyacı olan sıvıyı yeteri dek karşılanmaması durumunda çocuklarda hastalıklara niçin olabiliyor. “Sıcak hava mikropların üremesine zemin hazırlarken, havaya karışması nedeniyle de hastalık oranını ikiye katlıyor” diyen Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Süha Ünüvar, yaz aylarında çocuk sağlığın korkutma eden hastalıklıklara aleyhinde alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirmede bulundu…

Her yıl, yaz aylarında birçok hastalık çocukların kapısını çalıyor. Rahatsızlık görülme sıklığı, mikropların sıcak havada üremesi ve havaya karışması sebebiyle de çoğaltma gösteriyor. Yaz hastalıklarının başında ishal gelirken, beraberinde ise kusma görülebiliyor.

yazın çocukların hasta olmasını önlemenin yolları

YAZ DÖNEMLERİNDE SIVI KAYBINA BAĞLI İSHALLER ÇOCUKLARI ZORLUYOR!

Çocuklarda çoğunlukla görülen ishal, vücutta çeşitli mikroplara maruz kalma sonucu baş gösterir. Yaz aylarında ise her türde ishalle karşı karşıya gelinebilir. Güvenilirliğinden belirlenmiş olunmadan tüketilen sular ve dağıtılmış gıdalarla alınan mikroplar sebebiyle, ishalle birlikte kusma sorunları da görülebilir. Bilhassa vücutta değişken kaybı (dehidratasyon) çocuklara önemli sıkıntılar yaşatabilir.

Çocukları özellikle yaz aylarında ellerini sıkça yıkamaları konusunda teşvik etmek gerekir. Ayrıca, çocukların itimat edilmeyen suları tüketmesine engel olunmalıdır. Bilhassa içeriğinde ham malzemeler kullanılan salata gibi besinlerin ise bol sirkeli su içinde bekletildikten daha sonra sofralardaki yerini alması gerekir. Açıkta gıda bulundurmamaya özen gösterilmeli. Çocukları haricen unutulan besinlerden uzakta tutmak da yaz aylarında yayılan mikroplardan korunmalarına yardımcı olabilir.

VÜCUDUN KAYBETTİĞİ SIVI KARŞILANMALI!

İshal hastalığıyla birlikte idrar yapamama ve gözyaşı kuruluğu da gözlemlenebilir, bu koşul birkaç gün veya 1 hafta her tarafında devam edebilir. Çare aşamasında ise, vücuttaki dehidratasyon önlenmeli ve ishal esnasında kaybedilen akışkan oral yolla geri kazandırılmalıdır. Ayrıca çocuğun yaşına ve ishalin görülme şiddetine tarafından diyet de uygulanabilir. Bebek vücudu ise çocuklara göre daha pozitif hassasiyet gerektirdiğinden, iki kat itina istiyor. bu nedenle besleme öncesi ve ardından, bebeğin biberonunun 30 dakikadan artı dışında bırakılmaması gerekir.

yazın çocukların hasta olmasını önlemenin yolları nelerdir

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU KIZ ÇOCUKLARINI NIYET ALIYOR!

Yaz aylarında çocuklarda sıklıkla rastlanılan hastalıklardan bir diğeri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Tatil maceralarının vazgeçilmezi haline geldiği düşünülen havuz ise bu hastalığın baş nedenlerindendir. Bu enfeksiyon özellikle kız çocuklarında görülür. Bu probleme karşısında havuz sonrası bütün karoser, kız çocuklarında ise genital bölge tamamen yıkanmalıdır.

Havuz, enfeksiyonlar haricen çocuklar için boğulma ve yaralanma tehlikesi barındıran yerlerden biridir. böylece çocuklara havuz kuralları detaylıca anlatılmalıdır. Keza çocuklar aile denetimi dışarıda tek başlarına havuza gönderilmemelidir. Bu gibi önlemlere dikkat edilmesi durumunda boğulma ve yaralanma tehlikesi de kısmen azaltılabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASI PEK DA MASUM OLMAYABİLİR

Tüm çocuklar, güneşten ve güneş ışınlarından korunmaya özen gösterilmelidir. Çünkü çocukların güneşte fazla kalması, güneş çarpmaları ve yanıkları beraberinde getirebilir. Hatta güneş çarpması, önemli tablolara niçin olabilirken, hastanın kaybıyla zeka sonuçlanabilir. Çocukların gölgede ya da şemsiye aşağıda bulunması ise ışınlardan korunmasında yetersiz kalabilir. Bu zararlardan koruyabilmek için çocuklar, ışınların dik geldiği 10.00-17.00 aralığındaki tehlikeli saatlerde direkt güneş ışığıyla buluşturulmamalıdır. Mecburen dışarı çıkarılması gerekiyor ise emin şapka ve gölgelik kullanması gerekir.

KAŞINTI VE İSİLİK OLABİLİR

Güneşin öteki bir bedensel etkisi de yanıklardır. Çocukları yanık problemlerinden korumak için ise yüksek faktörlü güneş kremi ve yağlar kullanılmalıdır. Güneş etkilerine rağmen çocukları fazla giydirmek de en sık yapılan hatalardan. Gölgede bulundurmak şartıyla, çocukların kol ve bacakları açıkta bırakılmalıdır. Sıcak havada aşırı giydirilen çocuklarda kaşıntı ve isilik görülebilir. İsiliğin enfekte olması durumu ise ciddi problemlerin yaşanması anlamına gelebilir.

ENFEKSİYONLARA KARŞI HAVUZ DEĞIL DENİZİ SEÇIM EDİLMELİ

Birtakım virüsler boğaz, göz ve kulak gibi yerlerde değişik enfeksiyonları tetikleyebilir. Bu nesil virüsler yeniden çocukların gözdesi olan havuzlardan bulaşabilirken, suyunun temizliğinden kesin olunmayan havuzlar ise cilt ve bağırsaklardaki enfeksiyonları tetikleyebilir. Çocukları bu hastalıklardan korumak için mümkünse havuza girişine müsaade edilmemeli, havuz yerine deniz alternatifi değerlendirilmelidir. Ama havuza girmek konusunda ısrarcı çocuklara ise başını suyun altına sokmadan yüzmesi önerilmelidir. Çünkü çocukları havuzda bekleyen tehlikeler sadece enfeksiyonla sınırlı değildir. Klorlu su da değişik alerjilere yol açabilir.

HAŞERAT SOKMALARI ÇOCUK SAĞLIĞINI KORKUTMA EDEBİLİR!

Yaz aylarında genişleyen bitki örtüsü, beraberinde sinek ve haşere gibi dağıtılmış haşeratların artmasına niçin olur. Oyun alanlarında çocukları korkutma eden bu haşeratlar, kimi zaman bir risk oluşturmazken, kimi süre da yaşamı korkutma edecek boyutlara ulaşabilir. böylece acil müdahale gerektirebilecek durumlar için yarı yarıya sulandırılmış içki ve kumaş parçası bulundurulmalıdır. Alkollü bu bezin, haşerat sokmasının yol açtığı şişlikler üzerine uygulanması bu şişliklerin azalmasına muavin olacaktır. Lakin yılan, akrep veya çıyan sokmalarında çocuğa herhangi bir müdahalede bulunulmamalı, en ivedi şekilde bir hekime başvurulmalıdır.

BU İLAÇLARI HAZIRDA BULUNDURUN

Yaz tatillerinde özellikle yabancısı olunan bir şehre gidiliyorsa, hastane ya da afiyet noktasına ulaşım zorluğu ihtimali mutlaka değerlendirilmelidir. Acele durumlarda gereksinim duyulacak ilaçları hazırda bulundurmak, hastalık etkilerini de azaltabilir. Bu ilaçlar; bağırsak antiseptiği, anti alerjik şurup, ağrı kesici ve alev düşürücü, pişiklere karşı çinko oksit içeren krem, güneş koruyucu süt, kulak tamponu, antibiyotik içerikli göz damlası, alerjik nezlesi olanlar için kortizon taşıyan burun spreyi ve astım gibi kronik rahatsızlık ilaçlarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?