Vajinismus nedir ?

Vajinismus nedir ?

Kadınları korkulu rüyası olan o ilk gecenin endişesi evliliğin ilerleyen aşamalarında çiftlerin birbirinden  uzaklaşması hatta ilişkilerinin bitmesine neden olabiliyor. Vajinismus nedeniyle cinselliğin ertelenmesi oldukça kayda değer bir konudur. Evliliği kabusa çeviren jajinismus sorunu hakkında Psikiyatri’den Psikiyatri Uzmanı Dr.Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Vajinismus, cinsel ilişkiye müsaade etmeyecek oranda vajina kaslarında kasılma ile giden bir hastalıktır. Günümüz data toplumu olmasına rağmen bilinç altına yerleştirilen birincil gece korkusunun da bir mahsulüdür. Genç kızların kendi aralarında konuşarak otaya çıkardıkları ilk gece korkusu sebebiyle ortaya meydana çıkan bu hastalıkta çiftler cinsel ilişkiye girmeyi bir türlü başaramazlar. Ön sevişmeyi mükemmel başarsalar bile tam cinsel birleşme sırasında ortaya çıkan istem dışı kasılmalar nedeniyle koitusu gerçekleştiremezler.

Bu da çiftler arasındaki ilişkinin bir vakit sonradan bozulmasına sebep olabilir. Ama böylece hastalarla karşılaşıyoruz ancak evliliklerinin üzerinden 5-6 sene geçmesine rağmen  halen cinsel ilişki gerçekleşmemiş olabiliyor. Zaten bir süre sonra çiftler ilişkiyi denemekten vazgeçmiş olabiliyorlar. Yalnızca sevişme ile orgazm olanlardan hiç bir bir cinsel faaliyette bulunmamaya kadar fazla geniş bir yelpaze ile çiftler karşımıza gelebiliyor.

Bu rahatsızlık ilk cinsel ilişki de ortaya çıkabileceği gibi uzun yıllar alışılagelmiş bir işlevsellikten sonradan da ortaya çıkabilir. Ara Sıra bir partnerle yaşanan sorun diğer bir partnerle ortaya çıkmayabiliyor. Temelinde hatalı bilgilenme ve güdülenme yatıyor.Kızlık zarının bozulması sırasında ortaya çıkacak abartılmış acı korkusu hem cinsel ilişkinin çok ağrılı olacağı hatalı bilgisi gibi… Hamile kalındığı taktirde doğum yapmaktan korkmak da bu sebepler aralarında olabiliyor.

Vajinanın üçte bir dış kısmanda koitusu engelleyecek boyutta yineleyici ve durmadan istem dışı kasılma olması.Bu nedenle eşler aralarında keskin bir bezginlik yada kişiler arası ilişkilerde zorluklara sebep olması…Bu durum diğer bir genel rahatsızlık yada bayan hastalığına yan olarak ortaya çıkmamış olması bize vajinismus düşündürür.

21. Yüzyıla girdiğimiz irtibat çağını yaşadığımız bu asırda, hala böyle hastalık var mı? demeyin! Oldukça yaygın ve kişiler bunun bir rahatsızlık olabileceğini bilmeden kaderlerine razı olarak evlerinde oturuyorlar. Hiç ”Cahil insanlarda olur” bu hastalık demeyin! Nice üniversite mezunu çiftlerde bu dertten muzdariptir. Kendiliğinden geçmeyen bu hastalık mutlaka geç kalınmadan tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?