Sünnet yaşı kaç olmalı 2 ve 6 yaş uyarısı!

Sünnet yaşı kaç olmalı 2 ve 6 yaş uyarısı!

Sünnet yaşı kaç olmalı? Çocuklar için en ideal sünnet yaşı kaç? Çocuklarınız sünnet ettirmek isteyen aileleri için Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten sünnet yaşıyla ilgili sorulara cevap verdi. Çocuğun ruhsal gelişimi açısından sünnet için en içten dönemin 2 yaş altı ve 6 yaş üzeri olduğunu gösteren Gökten, sünnetin mutlaka bir doktor tarafından hastane koşullarında yapılması gerektiğine uyarı çekti. 

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, sünnetin çocuk için yerinde zamanda ve onu örselemeyecek şekilde yapıldığı sürece çocukta negatif bir etkilenmeye yol açmayacağı görüşünde.

KORKUTAN DAVRANIŞ VE BİLGİLERDEN KAÇINILMALI 

Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, sünnet öncesinde çocuğu korkutacak veri ve davranışların çocukta travmalara yol açabileceğini belirterek “Çocuğun yaşı ve gelişimsel özellikleri dikkate alınmadan, öncesinde onu korkutacak data ve davranışlar eşliğinde ve travmatik denecek bir müdahale ile yapıldığı durumlarda çocukta travma sonrası stres bozukluğu gelişimine, hatta ileri yaşlarda birtakım ruhsal problemlere neden olabilir” uyarısında bulundu.

SÜNNET İÇİN 2-6 YAŞ ARASI EN İDEAL DÖNEM 

Tıbbi bir gereklilik oluştuğunda sünnetin her yaşta yapılabileceğini gösteren Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, şunları söyledi:

“Mesela fimozis, ciddi enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonlarının sıkça tekrarlaması gibi, sünnet doktorun önerisiyle her yaşta yapılabilir. Fakat sağlıklı giden durumlarda sünnet için 2-6 yaş aralığındaki dönemin ruhsal açıdan yerinde bir dönem olmadığı söylenebilir. 2-6 yaş aralığındaki çocuk gelişimsel açıdan bedeninin farkına varır, kendi bedeni ve diğerleri arasındaki farkı algılar ve cinsiyet özelliklerinin farkına varır.

TRAVMATİK GİRİŞİMLER SORUNLARA YOL AÇAR 

Bu dönemde travmatik bir girişimle çocuğun sünnet edilmesi sonrasında travma sonrası stres belirtisi oluşabilir. Mesela gece korkuyla uyanma, gündüz tetikte olma, evhamlı algılama, içine kapanma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. İlerleyen yaşlarda da bedenle ilgili fazla tez canlı olma gibi kişilik özelliklerine sebebiyet verebilir.”

ÇOCUĞUNUZ SÜNNET SONRASI UYANDIĞINDA MUTLAKA ONUN YANINDA OLUN

Sünnet için en içten dönemin 2 yaş altı ve 6 yaş üzeri olduğunu gösteren Gökten, “2 yaş aşağı ve 6 yaş üzerinde çocuğun ruhsal gelişimi için daha içten zamanlardır. 2 yaş öncesindeki dönemde mutlaka bir doktor tarafından, yerinde hastane koşullarında ve çocuk anne desteği kesintiye uğratılmaksızın sünnet edilmelidir. Sünnet sonrası gözlerini açtığında anneyi başucunda bulmalıdır. 6 yaş ardından ise çocuğa sünnetle ilgili, onu korkutmadan bilgi verilmeli, sünnet ardından hissi destek sürdürülmelidir” diye konuştu.

SÜNNETTEN ÖNCE BU ÖNERİLERE KULAK VERİN 

Sünnet olacak çocuğun bu konuda önceden doğru bir dille bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, şu tavsiyelerde bulundu:

– Girişim öncesinde ve ardından anne ve babasının veya sevdiklerinin yanına olacağı, acı hissetmeyeceği ve kısa bir vakit sonra her tarafta eski hayatına döneceği açıklanmalıdır.

– Çocuğun sünnet öncesinde biraz endişelenmesi, ağlaması normaldir. Bu durumda sakince teskin edilmeli, endişeli olmasının son derece sıradan olduğu, istiyorsa ağlayabileceği söylenmelidir.

– Çocuğun duyguları empatik bir dille ona yansıtılmalıdır. (Dehşet duyman fazla adi, seni anlıyorum denmeli, ceset teması ile sarılarak, öperek çocuğa hissi yardım sağlanmalıdır.)

– Çocuğun hazırlanmış olduğu hissedilmeden, onayı alınmadan, yaka paça tutularak sünnet ettirilmesi ruh sağlığı açısından doğru bir yöntem değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?