Spiral nasıl kullanılır

Spiral nasıl kullanılır

Cinsellikte istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için korunma epeyce önemlidir. Cinsel yaşantıda korunmak için bir kaç tane usul vardır. Bunlardan biri de spiral taktırmaktır. Peki Spiral nasıl takılır? Spiral ne işe fayda? Hormunlu mu hormonsuz mu spiral takılmalıdır? İşte bütün bu soruların yanıtını Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir’den öğrendik. Spiral kullanımı ile ilgili tüm merak edilenler!

SPİRAL NASIL TAKILIR? 

Epeyce kolay bir yöntemle takılabilir. Muayene masasına yatırılan kadının vajinasına kanalı açılmak için spekulum adı bahşedilen plastik veya metal bir makine takılır. Rahim ağzı ve vajen içerisi antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra tenekulum adı bahşedilen bir aletle tutulur. Arkasında da spiral yerleştirilir. Takılması dek çıkarılması da oldukça kolaydır. Spiral takılırken ya da çıkarılırken herhangi bir sancı ya da acı hissedilmez. Yaklaşık 10 dakika süren işlemin peşinde çok nadir de olsa kasık ağrısına benzer bir sızı yaşanabilir. Kolay ağrı kesicilerle bu ağrıyı tamir etmek mümkündür.

SPİRAL NE İŞE YARAR?

Spiralin çiğ maddesinde bakır tel veya hormon salgılayan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar, yumurtaların rahme ulaşmasını ve spermin yumurta ile buluşmasını engeller. Bu Nedenle hamilelik oluşmaz. Spiral bununla birlikte rahim ağzındaki değişken yoğunluğunu arttırarak spermlerin rahim içerisine ulaşmasını da önler.

HORMONLU SPİRALLERİN YAN ETKİSİ VAR MI?

Hormonlu spirallerin bariz bir tabi etkisi yoktur. Bir alt etkisi adet kanamasını eksilmek veya tamamen kesilmesine yol açmasıdır. Bu tesir bilhassa kadınlar göre önce ters bir etki olarak algılansa da hekimler bu tesir iyi bir tesir olarak değerlendirirler. Kadının daha az miktarda kanamasının olması ya da adet görmemesi kendi sağlığı bakımından daha avantajlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?