Sıcacık Kanal – Spinal Stenoz – Hastalarında X-stop Uygulaması

Sıcacık Kanal – Spinal Stenoz – Hastalarında X-stop Uygulaması

Lomber Sıcacık Kanal; Omurganın içinde Omurilik ve bacağa dışarı giden sinirlerin bulunduğu bölgenin (kanal), kemik ya da burayı çevreleyen senet dokusunun kireçlenmesi, büyümesi veya sertleşmesi sonucunda omurilik ve/veya sinirlerin sıkışması sonucu ortaya meydana çıkan bir hastalıktır. Normalde bel bölgesinde tanımladığımız bu alanın (kanal) çapı 15-25 mm arasındadır, ama Sıcacık Kanal hastalarında bu çap 5-10 mm ye dek düşer. Kanal Darlığı doğuştan ya da kazanılmış olabilir. En sık görülen yukarıda bahsettiğim nedenlere bağlı gelişen kazanılmış rahat kanaldır. Çoğunlukla 50 ve üstü yaşlarda görülür. Kadınlarda erkeklere oranla biraz daha sık görülür.

Bel ve bacaklarda sızı, uyuşmalar, kramp görülebilir. Hastalar çoğunlukla yürümekle veya ayakta durmakla ortaya çıkan ve durarak dinlenmelerini gerektiren bacaklarda sızı, duyu yitimi ve kramplardan yakınırlar.

Gizli Kanal, ABD’ de 50 yaş ve üzeri hastalarda gerçekleştirilen bel cerrahisinin en sık nedenidir. Omurga kanal darlığının en belirgin bulguları bel ağrısı ve yürürken veya ayakta dururken ortaya çıkan bacaklarda sancı ve güçsüzlüktür. Hastalar çoğunlukla gevşemek amacıyla yürürken öne içten eğilir ve sıklıkla oturmakla rahatlarlar. Hareketleri kısıtlanan hastalarda buna alt olarak obesite ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar.

Tedavide; Daha önceleri kanal darlığı ameliyatlarında omurga kanalı iki taraflı açılır veya omurganın arka kemiği olduğu gibi alınırdı. Bu hastalarda zamanla omurga statiğinde deformasyon olduğu gözlendi ve vidalar ve platinle omurga tespit edilmeye başlandı.

Fakat bu alıcı ameliyatlar büyük ameliyatlar olduğu için hastanın toparlanması ve sıradan yaşama dönmesi epeyce geç olmaktadır.

Günümüzde bu sorunun fazla kolay bir şekilde ortadan kalkmasını karşılayan İnterspinöz Distraksiyon Cihazları (X-STOP) geliştirilmiş ve ABD’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 5-10 dk lık bir girişimle darlığın olduğu bölgeye yerleştirilen bu aygıt tamamen kemik alınmasına, vida ve platine gerek kalmadan, Hiçbir tehlike olmadan bakımlı olan kanal rahatlatılmaktadır.. Hastalar yaklaşık 3-4 saat daha sonra yürüyerek taburcu olabilmektedirler.

Bu girişim için ideal hastalar:

1. 50 yaş ve üstü hastalar

2. Öne dürüst eğildiklerinde ağrılarında azalma olan hastalar

3. Bir ya da iki seviyede darlık saptama edilen hastalar

Doç.Dr.Volkan Aydın

Beyin Omurilik ve Asap Cerrahisi Uzmanı

www.drvolkanaydin.com

www.spineacademia.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?