Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri; Saç dökülmesi bayan erkek ayırt etmeden en sık görülen sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre günde takriben 100 kıl kökü dökülmesi son derece bayağı. Saç dökülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık. Saç dökülmesinden laf olabilmek için en az 100′ün üstünde saçın dökülmesi gerektiği belirtiliyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Dermatoloji uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Olağan bir insanın başında 100 bin saç bulunur. Saç sayısı sarışınlarda yüzde 10 pozitif, kızıllarda yüzde 10 azdır” diyor ve saç büyümesinin üç ana evresi bulunduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Anogen, katogen ve telogen evre vardır. Anogen aşama, saçın etkin büyüdüğü evredir. Bu evrede saçın büyüme, olgunlaşma ve farklılaşması gerçekleşir. Saç kökünde pigment yapımı olur. Saç kökünün en uzun evresidir. Kılların yüzde 90′ı anogen fazdadır. Bu aşama ortalama 6-10 yıl sürer. Anogen evreyi katogen evre takip eder. Bu evre kıl köklerinin kontrollü gerileme evresidir. Sıradan 14-21 gün sürer. Son aşama telogen evredir. Kılların dinlenme safhasıdır. Bu evrenin sonunda kıllar dökülür. Telogen evre ortalama 30-90 gün sürer.”

Saç dökülmesinin nedenleri

Saç dökülmesinden sorumlu tutulan en kayda değer niçin androgenik alopesi. Erkek tipi saç akma olarak da adlandırılan androgenik alopesi keza erkeklerde, ayrıca de bayanlarda görülüyor. Dr. Gökhan Okan, ‘Bayanlarda saçın tüm alanlarında açılım biçiminde kendini gösterirken, erkeklerde ise alından başlayıp, iki yanda belirginleşir ve başın üst kısmında belirginlik gösterir’ diye konuşuyor.

Erkek tipi dökülme

Erkek tipi saç dökülmelerinde androgenlerin rolü bulunuyor. Bu müşteri dökülmelerin genetik daha aşağı yapısı bulunduğunu hatırlatan Dr. Gökhan Okan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ergenlikte başlar ve yaşla birlikte artar. Bazı erkeklerde ileri yaşlarda başlayabilir. Olayın gelişiminde androgen fazlalığı veya saç akma geninin mevcudiyeti rol oynar. Bayanlarda testesteron yüksekliğiyle birlikte ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu gibi durumlarda hormonal sebeplerden dolayı akma gelişebilir. Androgen miktarı bayağı olsa bile saç akma geni mevcutsa, dökülme gelişebilir. Gen anne veya babadan geçebilir.”

Stresin dökülmedeki rolü

Saç dökülmesinde stresin büyük rolü olduğu konusunda yaygın bir kanaat bulunuyor. Bilimsel incelemeler da bunu doğruluyor. Etki mekanizması bilinmemekle birlikte, kıl kökünü çeviren asap hücrelerindeki kimyasal aktivite değişiminin, kıl köküne zıt tesir yaptığı kabul ediliyor. Dr. Gökhan Okan, “Dökülme, stres devam ettiği müddetçe sürer, stres azaldıktan sonraki birkaç ay daha devam edebilir” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Çok sayıda faktör telogen efflizm dediğimiz genel saç dökülmesine sebep olur. Telogen faza giren kıl köklerinde fazlalık olur. Telogen efflizmaya, besinsel eksiklikler (bilhassa demir), sıkı diyet, hormonlar, yüksek ateşli hastalıklar, akut kan kaybı, kullanılan ilaçlar, tiroid hormonları ve kronik hastalıklar sebep olur. Şampuanlar, saça uygulanan kozmetikler saç köküne hasar vermektedir. Özellikle kuru saça sahip olan kişilerde kıl köklerindeki kimyasal bağlar kolaylıkla zarar görebilir. Bu faktörlerin saç dökülmesine sebep olduğu bilindiğinden bu sebeplerin araştırılması gerekir. Telogen Efflizm olan hastada etyolojik nedenler araştırılmalı, androgenik alopesi bulunan bayanlardaysa hormonal faktörlerin rolü olup olmadığı incelenmelidir.”

Tedavi çeşitleri

Saç dökülmelerinde fazla sayıda bitki ve alg ekstrelerinden hazırlanan losyon ve şampuanlar kullanılıyor. Fakat bu ürünlerin bilimsel etkinliğini kanıtlayacak bulgular bulunmuyor. Dr. Gökhan Okan saç dökülmesinin yalnız bilimsel yöntemlerle çare edilebileceğini hatırlatarak bu yöntemlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:

Minoksidil:

Erkek ve bayanlarda, erkek tipi saç dökülmelerinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın yüzde 2′lik formu bayanlar, yüzde 5′lik formu ise erkekler için onaylanmıştır. Açık Havada uygulanır. Saçlı deride Minoksidil sülfite dönüşür, saçtaki damarlar genişler, böylece kılların daha iyi gıda ve büyümesine sebep olur.

Properia: 

Etkin maddesi Finasterid olan bir ilaçtır. Etkisini kıl köklerinin büyümesinden sorumlu hormon olan testesteronun daha etkin hormona dönüşümünü karşılayan enzimin etkisini durdurarak gösterir. Dehidro testesteron kıl köklerinde büyümeyi durdurucu özelliğe sahiptir. 18-41 yaş arası erkeklerde kullanılır. Bayanlarda hamilelikte fetüs gelişimi üzerindeki olumsuz etkisinden nedeniyle kullanılmaz, menopoz dönemindeki kadınlarda etkisizdir.

Etiket saç Saç Bakımı Saç Dökülmesi saç dökülmesinin nedenleri saç dökülmesinin çözümleri saç dökülmesinin tedavisi erkek tipi saç dökülmesi Saç Dökülmesine Bilimsel Tedavi erkek sağlığı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?