Öğün tasarlama ve alışveriş

Öğün tasarlama ve alışveriş

İştah açıcı yemekler aranje etmek
Hiç size iştah açıcı gibi görünmeyen bir yemek servisi yapıldı mı? Hadi söy­leyin, beyaz bir yemek yemek tabağında fırında tavuk, patates püresi ve karnıbahar ya da yanma salata ile birlikte yeni yapılmış kızartma için yemeğe oturdunuz. Tavuk yemeğiniz tabakta fazla beyaz ve antipatik mı görünüyor? veya kızartma yemeğinizi yediğiniz süre yediğiniz herşeyi çok mu kıtır kıtır hissettiniz? Neyi servis yapacağımızı planlamadığımız vakit buna aynı şeyler çoğunlukla yaşanır.

Öğünlerinizi kolaylıkla aranje etmek için dönüşümlü bir yemek listesi hazırlayın:
Pazartesi (tavuk), Salı (balık), Çarşamba (vejetaryen), Perşembe (biftek), Cuma (makarna veya hamur işi), Cumartesi (arta kalan yemekler), Pazar (batırık, çiğ köfte, guymak gibi etnik bir yemek). Favori belli başlı yemek yemek tarifinizle başlayarak bir şema oluşturun ve tamamlayıcı ast yemekler ekleyin.
Bir öğün çekici olmalıdır. Değilse beğenilmeyecektir. Sürükleyici bir öğün renk, lezzet, doku ve besinler açısından da zengin olmalıdır.

Renk
Yemeğinizin rengi gözünüze hitap eder ve onu gördüğünüzde iştahınızı harekete geçirmeye başlar. Eğer yemek yemek tek renk ise değişik renklerde olan yemek­ler değin çekici görünmez. Yabani pirinç pilavı ve fırınlanmış taze brokolinin olduğu beyaz bir tabaktan daha çekici ne olabilir ancak? Bu size daha iyi görünmüyor mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?