Menopoz döneminde nasıl beslenmek gerekir

Menopoz döneminde nasıl beslenmek gerekir

Menopoza kaç yaşında girilir? Menopoz döneminde nasıl beslenilmelidir? Menopoz döneminde kadınlar kalsiyum ihtiyacını nasıl karşılamalıdır? Kadınların menopoz dönemi ile alakalı olarak mutlaka bilmesi gerekenler ve gıda şeklini içeriğimizden görebilirsiniz.

MENOPOZ DÖNEMİ KİLO ALMAYA EN YATKIN DÖNEM

Kadınlarda kalsiyum ihtiyacının arttığı ve vücudun kilo almaya en meyilli olduğu menopoz döneminde zorunlu tüm mineral ihtiyacını light sütün giderdiğini söyleyen uzmanlar, light sütün sağlıklı bir menopoz dönemi dinmek için etkili olduğunu belirtiyor. 

LİGHT SÜT İÇİN

Çoğunlukla 40 yaşından sonradan görülen menopoz, sağlıklı besin yöntemleriyle kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Bu dönemde vücudun kalsiyum ihtiyacının arttığına uyarı çeken uzmanlar, aynı zamanda kilo almaya yatkın bir dönem olduğundan kilo kontrolünü sağlamak, obezite ve yüksek kolesterol riskini eksilmek için de light süt içilmesi gerektiğini söylüyor.

KEMİK ERİMESİNE UYARI 

İnsan vücudunda kalsiyum deposu oluşturulması için sütün uyumlu olarak içilmesi gerektiğini vurgulayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sıhhat Bilimi Fakültesi Beslenme ve Diyatetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç “Menopoz döneminde ceset epeyce artı miktarda kalsiyuma gereksinim duyar. Yeterli kalsiyum alınmaması halinde kemiklerdeki kalsiyum karoser kadar kullanılmaya başlar. Bu durum kemik kaybına (osteoporoz) niçin olur. Menopoz döneminde bu riski azaltmanın en basit yolu düzenli light süt tüketimidir” dedi.

LİGHT SÜT PROTEİN AÇISINDAN FAZLA ZENGIN 

Prof. Dr. Neriman İnanç, light sütün de (eksik yağlı sütler) protein, kalsiyum ve fosfor bakımından epeyce zengin olduğunu belirtti. “Light sütün kolesterolü ve doymuş yağ miktarı, bütün yağlı sütlere oranla daha azdır” diyen İnanç, “Bilhassa kilo sorunu olan kadınların kuşkusuz bu dönemde light süt içmesi gerekmektedir. Süt doğru bu zorlu dönem daha az sıkıntıyla atlatılmış olur” diye konuştu.

BESIN DEĞERİNİ KORUYOR 

Light sütlerin gida değerlerini koruduğunu, mineral açısından bütün yağlı sütlerden daha zengin olduğunu ve günde sıradan iki bardak tüketilmesi gerektiğini de vurgulayan İnanç, light sütlerde bulunan mevcut kalsiyumun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına da asistan olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?