Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz döneminde cinsel hayat

Menopoz belirtileri nelerdir? Menopoz döneminde cinsel hayat

Menopoz kaç yaşında olur? Menopoz belirtileri neledir? Menopoz sonrası cinsel ilişki biter mi? O Kadar fazla kadın menopoz dönemiyle alakalı bu soruları sormuştur. Kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakıp menopoz hakkında bilinmeyenleri işin uzmanından öğrenelim. Menopoz, bir takım kadınlarda daha erken, bazılarında ise geç başlamaktadır. Yaş ortalaması 50 olarak bilinse de, kişilerde sigara kullanımı ve yumurtalıklarda görülen bozukluklara kadar görülmesi 45-55 yaşları arasında değişmektedir. Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Evren Karadağ, menopoz ile ilgili merak edilenleri anlattı.

MENOPOZ AŞAMALARI NELERDİR?

Menopoz döneminin açıklanmış aşamaları vardır. Bunlar uzun süreli yerine oturabilir. Bunlardan ilki;

Perimenoz: Bu dönem menopoza girme aşamasında 2 ya da 3 yıl önce başlar. Bu dönemde belirli şikâyetler arasında yumurtalık yoğunluğunun azalımı, ateş basmaları olarak görülebilir. Kişiler bu dönemde çocuk sahibi olabiliyor. Ama düşünülmemesi daha çok öneriliyor.

Menopoz: Bir önceki aşamadan bu yandan 1 sene geçtiğinde, menopoz aşamasına girilmiş olur. Yani bu dönemde adet döngüsü, kanama ve yumurtalıklar durmuş olur. Artık bu dönemde hamile kalma durumu ortadan kalkar.

Erken Menopoz: Bir Takım kadınlar, diğer kadınlara oranla daha erken menopoz dönemine girebilir. Kalıtımsal ve geçirilmiş bir takım hastalıklar buna sebep olabilir.

MENOPOZ BELİRTİLERİ 

Menopoz dönemi öncesinde ve menopoz döneminde sıkça belirtilen şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

* Gece terlemeleri ile başlayan uyku bozuklukları
* Menopoz döneminden önce başlayan adet bozuklukları
* Çarpıntı
* Baş ağrısı
* Psikolojik şartların değişmesi

MENOPOZ SONRASI CİNSEL HAYAT BİTER Mİ? 

Menopoz sebebiyle vajinada kuruluk meydana gelebilir. Vajinadaki elastiklik daha aza inebilir. Çare edildiğinde ve hastalara yerinde ilaç kullanımı yapıldığında bu sorun ortadan kalkar. Hastalar, içten tedavi ve düzenli takipler ile cinsel hayatlarına aynı şekilde devam edebilir.

MENOPOZ DÖNEMİNDE NELER YAPILMALI?

 Bu dönemde uygulanması gereken en kayda değer şeylerden biri; egzersizdir. Ahenkli egzersiz, kişiyi rahatlatacaktır. Sporu hayatınızda kesintisiz hale getirin. Haftada asgari 3 defa, spor yapmaya itina gösterin. Sigara kullanmayın. Bol bol vitamin ağırlıklı beslenin. Kemik sağlığı için ahenkli olarak, kemik mineral yapısını destekleyici multivitaminler kullanın. Bu döneminizde uzman bir hekime görünmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?