Limon Ve Portakal Suyunun Etkileri…

Limon Ve Portakal Suyunun Etkileri…

Limon Ve Portakal Suyu Böbrek Taşı Oluşma Riskini Düşürüyor!

Çoğu süre tanımlama edilemeyecek kadar şiddetli bir ağrıyla kendini belirten böbrek taşı oluşumu son yıllarda tez artıyor. Erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha pozitif görülen böbrek taşının oluşumunun en manâlı nedenlerinin başında ise yanlış beslenme geliyor. İşte böbrek taşı oluşumunu artıran ve azaltan etkenler…

Üriner sistem taş hastalığı oldukça sık rastlanan ve genelde ağrıyla seyreden bir hastalık. Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve prostat patolojilerinden daha sonra üriner sistemi en sık etkileyen üçüncü patolojik durum. Birçok hasta tarafından böbrek taşı düşürme doğum sancısına benzetilse de bir takım durumlarda ağrıya neden olmuyor. Belirti vermeyen bu taşlar genelde diğer bir rahatsızlık dolayısı ile çekilen röntgen filminde veya idrar tahlilinde ortaya çıkıyor. Ara Sıra de sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları uzmanların böbrek taşından şüphelenmelerine neden oluyor. Fakat ister ağrıya neden olsun ister olmasın taş oluşumunun altında yatan sebebin mutlaka ortaya çıkartılması gerekiyor. Çünkü böbrek taşı hastası ek tedavi almadığı takdirde hastalık ilk yıl yüzde 10, beşinci sene yüzde 35 ve onuncu sene ise yüzde 50 tekrar eğilimi gösteriyor. Son yıllarda taş hastalığının görülme oranlarında artma yaşandığını dile getiren Bevliye Uzmanı Dr. Tansu Güdelci artışın en kayda değer sebepleri aralarında yanlış beslenme şekli ve yetersiz istikrarsız alımı olduğunu belirtiyor.

Sancı, Alev ve Bulantı En Kayda Değer Belirtileri

Böbrek taşlarının, idrarın taş oluşturan tuzlar ile fazla doygun ışık halkası gelmesi ve tekrar bu idrarın içinde taş oluşumunu önleyen maddelerin yeterli miktarda bulunmaması sonucunda oluştuğu varsayım ediliyor. Sızı, idrarda kan, idrar yolu iltihapları, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Taş oluşumuna niçin olan çok sayıda etken bulunuyor. Bu faktörler bireysel ve çevresel edinmek üzere ikiye ayrılıyor.

Böbrek Oluşumuna Niçin Olan Bireysel Faktörler

1. Kalıtımsal etkenler: Böbrek taşı olan her dört hastadan birinde aile hikayesi bulunuyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda taş hastalığının oluşmasında genlerin etkili olduğu gösteriliyor.

2. Yaş: Üriner sistem taş hastalığı çoğunlukla 20-49 yaş arasında ortaya çıkıyor. Genel Olarak ansızın fazla taşı olan ve tekrarlayan taş hastalığı sebebiyle peşine düşüp takip edilen hastaların taş ile ilgili şikayetlerinin 20’li yaşlarda başlamış olduğu görülüyor. Yapılan incelemeler, 50 yaş üzerinde başta taş oluşturma oranının fazla düşük olduğunu ortaya koyuyor.

3. Cinsiyet: Taş hastalığı erkeklerde kadınlara tarafından 3 kat daha artı görülüyor. Çocukluk döneminde ise erkek ve kız çocuklarda taş oluşum oranları arasında fark bulunmuyor. Bunun sebebinin ise ergenlik döneminden sonra salgılanmaya başlanan testosteron hormonunun dolambaçlı olarak böbrek taşı oluşumuna sebep oluyor olması.

Böbrek Oluşuma Neden Olan Çevresel Faktörler

1. Coğrafya: Dağlık, çöl veya tropikal alanlarda yaşayanlarda böbrek taşı görülme sıklığı yüksek. Üriner sistem taş hastalığı A.B.D., İngiltere, Pakistan, Kuzey Hindistan, Kuzey Avustralya, Orta Avrupa, Akdeniz Ülkeleri ve Çin’ de sık görülürken, Orta, Güney Amerika, Afrika’nın büyük kısmı ve Avustralya yerlilerinin yaşadığı yerlerde daha düşük sıklıkta rastlanıyor. Ayrıca ülkemizde de böbrek taşı rahatsızlığı Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Doğu Karadeniz’de diğer bölgelere oranla daha fazla görülüyor.

2. Akışkan Alımı: Yapılan çalışmalar gösteriyor ancak istikrarsız alımı ve akabinde gelişen idrar, taş oluşma sıklığını azaltıyor. Hem limon ve portakal suyu içeriğinde yer alan sitrik asit sebebiyle taş oluşma riskini büyük ölçüde düşürüyor.

3. Beslenme Şekli: Protein içerikli gıdaların ve tuz yiyeceklerin yenmesi tahıllı gıdalardan ise uzakta durulması taş oluşumunu artırıyor.

4. Meslek: Maddesel aktivitenin artı olduğu meslek grubundaki kişilerde böbrek taşı görülme sıklığı oturarak çalışanlara oranla çok daha eksik. Yani rutin hareket, böbrek taşı oluşumunu azaltıyor.

5. İlaçlar: Bazı ilaçların taş oluşumu üzerinde ayrı etkileri olabiliyor. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla, kalsiyum ve sodyum taşıyan bazı ilaçların taş oluşumunu artırdığı öngörülüyor. İdrar söktürücü ilaçlar ise bazı durumlarda taş oluşma riskini artırabilirken bazı durumlarda da azaltabiliyor.

Böbrek Taşları İçin Çare Yöntemleri

1. Konservatif Gözlem: Kendiliğinden düşebileceği düşünülen taşlarda konservatif gözlem uygulanıyor.

2. Şok Dalgaları İle Taş Kırma: Karoser dışarıda ses ile oluşturulan şok dalgalarının, gövde içindeki taşa odaklanarak taşın kırılması sağlanıyor.

3. Üreterorenoskopi ile Taş Alınması: Vücutta herhangi bir kesi yapmadan, idrar yolunun içine bir kamera sistemi ile girilerek böbreğe ulaşılıyor. Bu yöntemle taş kırılıyor ya da iyice alınıyor.

4. Perkütan Nefrolitotomi: Böbreğin bulunduğu bölgeden çok küçük bir kesi yapılarak kameralı sistem ile direkt böbrek içine girilerek taşın gözlendiği ve kırılarak vücut dışına çıkartıldığı yöntemdir.

5. Açık Taş Cerrahisi: Yapılan cerrahi kesinin büyüklüğü nedeniyle ortaya çıkabilecek komplikasyonlar, yukarıda kayıtlı daha az invazif tekniklerin başarısı bu yöntemi oldukça nadir kullanılan bir yöntem haline getiriyor. Endoürolojik ekipmanı yeterli ve bu konuda deneyimli bevliye kliniklerinde açık böbrek taşı cerrahisi oranı yüzde 1’lere kadar geriledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?