Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

Lazer (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) ışını belirtilmiş bir dalga boyunda olup benzer doğrultuda giden birbirinden bağımsız ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer cihazları tamamen cilt üzerine düşürülür ve açığa çıkan ısı enerjisi başlıca olarak kılları etkiler. Faal fazdaki kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını kadar seçilir ve bu ışığı emen kıl geçirgen görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boyuna ilerleterek kıl köküne ulaştırır. Hedef kıl üretimini en üye indirmek veya tamamen değil etmektir.
Dr. Eylem Acar Kliniği’nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, Lazer Epilasyon ile ilgili merak edilenleri ve son gelişmeleri  şöyle anlattı: En sık seçim edilen cihazlar alexandrite ve diode lazerlerdir. İki lazer tipi de kalın, koyu renkli kıllarda etkilidir. Koyu cilt tipi olanlarda diode lazerin emniyet aralığı daha geniş olsa da hangi cilt tipine hangi lazerin uygulanacağı deneyimli bir doktor göre belirlenmelidir.

Kaç seans uygulanır?
Lazer tedavisinin süresi kadınlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Ara Sıra sebebi bulunamayan seans sayıları uzamış, hatta kalıcı tüy kaybı olmayan olgular da vardır. Göz çukuru dışarıda bütün vücut bölgelerine lazer uygulanabilir. Tatbik sırasında duyulan acı çok hafiftir. 10-15 gün içinde, yanmış olmasına rağmen cildin içinde kalan kıllar dökülecektir.

Lazer epilasyon tedavisinin tehlike ve komplikasyonları
Lazer tedavisi baştan başa cilt rengi ne değin açık olursa komplikasyon öyle eksik olur. Tedavi esnasında güneşlenme, solaryum öğüt edilmez. Lazer tedavisi sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri çare edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek niteliktedir.

Kimler yaptıramaz?
Geçmişinde deri kanseri öyküsü olanlar, başvuru formu bölgesi veya yakınında deri enfeksiyonu bulunanlar, Lazer ışınının dalga uzunlamasına karşısında kişisel hassasiyeti olanlar, İnfrared ışığa hassasiyeti artıran ilaçlar kullananlara önerilmez. Keza lazer ışığı beyaz, sarı ve kırmızı renkleri göremediği için bu renkteki kıllara etkisi olmaz. Hamilelerde, sedef gibi deri hastalığı olanlarda, sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili olanlarda ve sara hastalarında da kullanılmıyor.  Lazer uygulamasının kanser gelişimiyle bir ilişkisi yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabilir. Nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan nedeniyle tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Oysa bu usul tamamen beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor.

Işlem öncesinde nelere uyarı edilmeli?
Işlem yapılmadan
4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir operasyon uygulanmamalı. 1 ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçınılmalı. Eğer kullanılan bir hap varsa uzmana mutlaka veri vermeli. Uygulamadan önce kimyasal peeling gibi uygulamalar yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Bir hastalığın varlığında data verilmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?