Labioplasti nedir, nasıl yapılır?

Labioplasti nedir, nasıl yapılır?

Bayan genital organının iç dudak (labium minus) diye adlandırılan kısmı normalde dıştan belirli olmaz. Ama bu kısımda sarkma ve artma olursa bikini, mayo, dar kıyafet giyildiğinde bu bölgede kabarıklık yapar. Doğal olarak özellikle genç kızlar bu durumdan fazla rahatsız olurlar. İşte bu sarkmanın operasyonla küçültülmesine labioplasti denir. Erkara labioplasti ameliyatı hakkında şu bilgileri aktardı;

İç dudak sarkması olarak da adlandırılan sorunu çözen, tıbbi adı labium minus olan bayan genital organının ufak dudaklarına yapılan cerrahi müdahaleye labioplasti ameliyatı denir. Estetik ameliyatlar gerekli estetik ameliyatlar ve gerekli olmayan estetik ameliyatlar olarak ikiye ayrılabilir. Labioplasti ameliyatı doğrusu bu iki sınıfa da giren bir işlemdir. Çünkü iç dudaklarının büyük ve sarkık olmasından rahatsız olan kadınların görsel sıkıntıları değin sağlık durumu sorunları da olur.  Gerçekte dış dudakların içinde korunmalı olarak bulunması gereken iç dudaklar dışarıya sarkarak bu muhafazadan yoksun kalmış oluyorlar. Dolayısı ile travma ve enfeksiyona açık ışık halkası geliyorlar.

Genital bölgenin görsel sıkıntısı bir takım kişilere şımarıklık gibi gelebiliyor. Ancak bilhassa gizli giysi giymeyi seven, hatta sıcacık kıyafet ile egzersiz zorunluluğu olan kadınlar bu durumdan fazla muzdarip. Örnek belirlemek gerekirse yüzme sporu ile ilgilenen bir kadının mayosunda kabarıklık meydana gelmesi o kişinin sosyal yaşamına nasıl tesir eder tahmin edebilirsiniz. Ya Da bir balerin düşünün ya da bir jimnastik ya da fitness öğretmeni. Tümü için bu durum büyük bıkkınlık. Tek çare labioplasti ameliyatı. Uzun süre bu mesleklerde çalışanlar normal meslek kıyafetlerinin altına fazla bakımlı ve sıkı iç çamaşırı giymek zorunda kaldılar. Bu cins çamaşırlar elastik cisim hareketleri gerektiren meslekler için sıkıntı.

Labioplasti ameliyatı gereken durumları sadece mesleki rahatsızlık bağlamında değerlendirmemek gerekir. Mayo veya bikini giyilmesi durumunu düşünün. Veya gizli bir tayt yada pantolon giymek söz konusuysa… Olayın dramatize edildiği düşünülmesin. Sonuçta hem kuytu etmek keza de güzel görünmek bütün kadınların arzusu. Erkekte jinekomasti neyse kadında da iç dudak sarkması benzer sosyal sıkıntıya yol açıyor. Güzel haber şu ama her ikisinden de fazla basit ameliyatlarla kurtulmak muhtemel.
Labioplasti ameliyatı aslında küçük müdahale denen türden bir işlem. Yerel duyu yitimi ile yarım saatte tamamlanan bir işlem. Küçük müdahale derken fazla da değersiz olduğu düşünülmesin. Hassas bir alan olduğu için bazı incelikleri var. Onlara dikkat edilmezse cinsel hayatta bazı sıkıntılar yaşanması bile muhtemel. Yapılan işlem klitorise çok yaklaşılırsa his değişikliği yaşanabilir.

Labioplasti ameliyatının somut zorunluluğu ise, büyük dudakların dışına taşan ufak dudaklarda meydana gelen tahrişler sonucu iç dudakların yaralanması, akabinde enfeksiyon ihtimalidir. Yaşamsal bir sorun yaratmaz ancak aralıksız bir huzursuzluk haline sebebiyet verir.

Sonuç olarak labioplasti ameliyatı bireysel konforu arttırmak için yapılan bir operasyondur. Fazla ciddi bir sıhhat sorunu yaratmadığı sürece yapılması aciliyet gerektirmez. Gizli giysi giyemiyorsanız, sık genital tahriş ve enfeksiyon yaşıyorsanız siz de operasyonu düşünebilirsiniz.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?