Karoser kütle indeksi

Karoser kütle indeksi

Bugün yaygın olarak kullanılan, ceset ağırlığını ve boyu beden yağı ile karşılaştıran bu usul, kişinin Beden Kütle İndeksini (BKİ) belirleyerek hesapla­nabilir.

Vücut küfle indeksi nedir?
Amerikan Ulusal Diyabet ile Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü tarafın­dan 1993 yılında geliştirilen BKİ, karoser ağırlığı ve irtifa ile toplam gövde yağının ilişkisini bildiren matematiksel bir formül ve şemadır.

BKİ rehberi, ağırlık gruplarını atamak için kullanılır. BKİ rakamları, cümbür cemaat için uygun bir ağırlık değerlendirmesi olmamasına karşın orijinal yükseklik/siklet çizelgelerinden daha doğrudur. Kendi BKİ’nizi belirleyebilmeniz için birkaç basit yol vardır.

Kendi BKİ’nizi hesaplamak
Beden kütle indeksiniz birkaç yolla belirlenebilir. Bazı yollar diğerlerinden daha basittir. BKİ’nin belirlenmesi, kilogram cinsinden gövde ağırlığının metre kare cinsinden badana olan oranının hesaplanması ile muhtemel olmaktadır. Kendi BKİ’nizi aşağıdaki gibi ağırlığınızı boyunuzun karesine bölerek belirleyebilirsiniz:

1. Boyunuzu (metre cinsinden) kendisiyle çarpın.
2. Kilionuzu elde ettiğiniz sonuca (metre cinsinden zirve) bölün.

BRİ Şemaları
Birincil bakışta bir saptama yöntemi, insanların ağırlıklarına karşılık gelen irtifa­larının (solda) olduğu satıra işaret koyarak kendi BKİ’lerini varsayım etmelerine takviye eder. Onların BKİ, bu rakamların karşıladığı sayıdır. Bir bakışta BKİ’nizi atamak için tasarlanan başka çoğu şema vardır. Hem İnternette diğer birçok BKİ hesaplayıcısı da vardır.
Sonuçlarınızı Değerlendirmek

BKİ’nizi saptamak için kullanmaya karar verdiğiniz araç ne olursa olsun, sonuçlarınızı burada yer alan anahtarla karşılaştırmaya ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgi, sağlıklı bir ağırlığı yaratıcı standartların yerinde olup omladığını görmenizi sağlar:

• Düşük yük statüsü 19 ya da daha altı BKİ’ne eşittir.
• Dinç ağırlık 19.1-24.9 BKİ’ne eşittir.
• Fazla şişman statü 25-29.9 BKİ’ne eşittir.
• Obez statüsü 30 veya daha pozitif BKİ’ne eşittir.

Karoser kütle indeksinin sınırlılıkları
Sonuçlarınız ne olursa olsun, BKİ rakamlarının birkaç açıdan sınırlı olabileceği­ni aklınızda bulundurun. Bu şemalar, yetişkinler için herşeyden önce kullanışlı olmasına rağmen, çocuk ve genç nüfus gruplarındaki kilo sorunlarını belirlemede yetersizdir. Bu nedenden dolayı bu özel şemalar, çocuklar ve gençlerde kilo sorun­larının bir belirleyicisi olarak kullanılmamalıdır. Diğer değerleme araçlarıyla birlikte kullanılması gereken diğer şemalar, çocuklar ve ergenler için geliştirilmek­tedir. Fakat gerçi bedenleri hâlâ büyüyenler için kavrama yolları ve rakamları saptamak zordur. Hem rakamlar, kas kütlesi fazla olan kişiler için aldatıcı ola­bilir çünkü ölçümler bu kategoriye denk gelmeyen bazıları için daha fazla pozitif şişman statüsünü gösterebilir.

BKİ standartlarını kullanarak, bütün nüfusun yalnızca %41 ‘i dinç bir tartı içinde sınıflandırılır (%39′u erkek ve %44′ü kadın).
BKİ şema ve rakamlarını kullanan her insanın, bu rakam ve sayıların yalnızca yol gösterici olduğunu bir kez daha anlaması gerekir. Bulabildiğiniz veya kendi­nizle karşılaştırabildiğiniz herhangi bir doruk/ağırlık şeması, sizin yalnızca siklet sorununuzun göstergesi olmamalıdır. Doğrusu BKİ’ye dayalı rehberler; çocuklar, hamile kadınlar, atletler veya dayanıksız yaşlılar için yok dinç yetişkin bireyler için oluşturulmuştur. Bu veri, gerçekte bireysel sıhhat risklerini belirlemede kullanışlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?