Kan ve afiyet

Kan ve afiyet

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı esas rol fazla mantıklı geliyor. Herkesin yaklaşık 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut her tarafında dolaştırmak için yürek günde 100.000 kereden aşama­la atar ve her atışta yaklaşık 7 kilo kanı hareket ettirir – günde yaklaşık 8 ton. Vücuttaki tüm kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Olasılıkla, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun yine­line oksijen taşıdığını ve hücresel atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, dinç kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik beden, alkalik kan alkalik beden demektir. Hem, kan hücreleri sonunda gövde hücrelerine dönüşür (veya bütün tersi). Kanınızı pak, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim yiyecek ve içecek­leri de buna uygun şekilde seçtim: Bunlar sağlıklı kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon gövde hücresi üretir, böylece tekrar tekrar en iyi malzemeyle çalıştığından muhakkak olmalısınız.
Kan insan vücudunun en esas maddesidir. Karoser hücrele­ri, kan göre her herif doku kullanılarak oluşturulur. Bu, birli­lında iki yönlü bir yoldur ve karoser hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. yine de en iyisi, sindirim ve terlemeye doğrudan doğruya bağlı olarak vücudun kan üretiminde bayağı yolunu takip et­mesidir. Bu en manâlı noktada sadece ne yediğiniz (ve içtiği­niz) yok, bununla birlikte içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Adi kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi aracılığıyla bağımsızlık kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (yaklaşık 8 metre) alıngan mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) kadar dolaştırılır ve kan dolaşımı esnasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer yoluyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve diğer elementleri yeni kan hücreleri yapmak için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, sonradan gereksinim du­yulduğunda kemik, kas, yürek, karaciğer hücreleri gibi öyle fazla hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz sağlıklı olduğunda ve alkalik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, dinç kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı cisim hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen temiz ve etkin bir işlem aracılığıyla par­çalar ve bu işlem kan hücrelerini sürekli bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz enerjik kalır ve sağlıklı kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak hasar gördüğünde veya tıkandığında, kan üretimi bozulur ya da durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) korumak için ceset, beden hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin bütün anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse karoser da odur. Cisim neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz güçsüz kan hücrele­riniz ve çelimsiz cisim hücreleriniz olacaktır – ve fazla kilonuz. Başka bir seçeneğiniz daha var: Bazik yiyecek ve içeceklerle, dinç bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir ceset geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?