Geniz eti işitme kaybı yapabilir bu belirtilere aman uyarı!

Geniz eti işitme kaybı yapabilir bu belirtilere aman uyarı!

Geniz eti ve bademcik büyümesi, özellikle çocukların büyüme ve gelişmesinde etkisi olan bir sıhhat sorunu. Geniz eti problemi çoğunlukla çocuk konut ortamından yuva, anaokulu gibi ortamlara girince ortaya çıkmaya başlıyor. Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmet Aslan “Çocukta artış gelişme geriliği, uyarı eksikliği, hiperaktivite, ruhsal, sosyal ve zeka gelişiminde azalma geniz etinin niçin olduğu obstrüktif (tıkayıcı) uyku apne sendromunun yarattığı sıkıntıların günlük yansımalarıdır. En tipik olarak burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hava açlığı, genizden hitabe ses tonu, uyku sırasında horlama ve solunum kesilmeleri biçiminde bulgu veren geniz eti büyümesi çocuğun hayatını ciddi anlamda etkileyen sağlık problemlerine neden olabilir” diyor.

GENİZ ETİNİ SAKIN IHMAL ETMEYİN 

Geniz eti ve bademcik her çocukta bulunur oysa daha önce hiç viral infeksiyon ile karşılaşmadığı için küçüktür ve sorun yaratmaz. Anaokulu ya da yuva gibi ortamlarda geçirilen zamanda, üstteki solunum yolları infeksiyonu burunun en arka bölümünde geniz etinin azıcık daha büyür. Bu çoğalma bazen koana denen burnun en arkada bulunan çıkış bölgesinin tıkanmasına neden olur. Bu tıkanıklık da çocukta günlük aktiviteler sırasında burun tıkanıklığı, hava açlığı, genizden konuşma gibi sıkıntılara niçin olurken, gece uyku sırasında da horlama ve daha da önemlisi apne denen uyku esnasında solunum durmaları yaşanır. Horlama kolay bir sorundur, etrafı rahatsız eder fakat çocuğun bünyesine çok hasar vermez. Ama apne çocuğun bütün iç dengesinin bozulmasına neden olur. Apneler sırasında kanda düşen oksijen miktarı dokuların bilhassa beyin daha eksik oksijen ile yetinir. İnsülin direncinin bozulması, hormonal dengenin bozulması, sağ yürek yüklenmesi, hipertansiyon geniz etinin neden olduğu apnelerin çocuğun metabolizması üzerinde yarattığı negatif etkilerden sadece birkaçıdır.

GENİZ ETİ İŞİTME KAYBINA NIÇIN OLABİLİR

Geniz eti ve bademcik büyümesinin niçin olduğu patoloji orta kulağı havalandıran östaki kanalının fonksiyon görmemesine ve sonucunda orta kulak boşluğunda hapsolmuş havanın emilerek kulak zarının çökmesine neden olur. Orta kulak boşluğunda hapsolmuş havanın emilmesi sonucu ortaya çıkan olumsuz basınç, orta kulağı döşeyen dokulardan orta kulak boşluğuna akıcı sızıntısı oluşur. Bu da orta kulak boşluğunda akıcı birikmesi ile karakterize olan, işitme kaybına neden olan effüzyonlu seröz otitis media denen klinik bir tablo ortaya çıkıyor. Eğer önlem alınmazsa bu klinik tablo, ilerde çocuğun ömür boyu sıkıntısını çekeceği adheziv otitis media denen soruna sebep olur. Bu keza daimi işitme kaybı, ayrıca de kronik kulak akıntısı ile kişinin geri kalan yaşantısını etkiler.

GENİZ ETİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? 

Geniz eti probleminin tedavisi muhtemel. Ilk Önce ilaç tedavisi ile medikal yöntemlerle çözüme ulaşmaya çalışılıyor. Geniz eti büyümesinde, hap tedavisinden yanıt alınamazsa çok kısa ve basit bir cerrahi müdahale ile belirli çözümü sağlanıyor.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır ameliyat sonrası iyileşme ve komplikasyonlarBademcik ve geniz eti ameliyatı kaç yaşında yapılır ameliyat sonrası iyileşme ve komplikasyonlar

 

Geniz eti büyümesi neden olur belirtileri ve tedavi yollarıGeniz eti büyümesi neden olur belirtileri ve tedavi yolları

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?