Emziren anneler baharatlı yiyecek yemeli mi bebeğe zararı var mı anne sütünü olumsuz etkiler mi?

Emziren anneler baharatlı yiyecek yemeli mi bebeğe zararı var mı anne sütünü olumsuz etkiler mi?

Hamilelik bir anne adayı için oldukça kutsal bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin zarar görmemesi ve bebek doğduktan sonra sütü etkileyecek herhangi bir durum yaşanmaması için tüm engelleri ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden bu dönem anne adayları için oldukça alıngan bir dönemdir…

Bugün anne adayları ve hamilelik sürecinde olan anne adaylarının sıklıkla sorduğu ve merak ettiği sorulardan biri olan anne adayları gebelik döneminde baharatlı yiyecekler tükelmeli mi yoksa tüketmemeli mi? Anne sütünü nasıl etkiler? Tüketilirse bebeği nasıl etkiler, gaz veya titreme gibi durumlar yaşanır mı? gibi sorularınıza açıklık getirmek için bir derleme eser yaptık! İşte merak ettikleriniz…

anne adayının baharatlı besinler tüketmesi sakıncalı mıdır,

Çoğunlukla sorulan sorular hakkında uzmanlar bilhassa emziren annelerin baharatlı gıdalar tüketmesinde herhangi bir sakınca bulmamaktadırlar. Bu durum bebeği herhangi olumsuz şekilde etkilememektedir. Ancak millet arasındaki söylentiye tarafından ise anne adaylarının ve emziren annelerin baharatlı yiyeceklerden kaçınması gerekçesindeki veri kulaktan dolma bilgiler aralarında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara kadar bu durumun akisin iddia edecek herhangi bir negatif tanımlama bulunmamaktadır. 

emzirme ve hamilelik döneminde baharatlı şeyler tüketmek

HER BEBEK FARKLIDIR TÜKETİLEN BESİNLER ETKİLEYEBİLİR!

Her bebeğin farklıdır. Bu durumda annenin tükettiği bazı besinleri tüketmesi sonucunda  anne sütüne geçip bebeğinde etkilenmesi olasıdır. Bu duruma misal verecek olursak anne turp yerse, anne sütünden bebeğinde bu besinden etkilenip gaz sorunu ile karşılaşması muhtemel olabilir. 

Tükettiğimiz besinlerde bulunan protein, karbonhidrat, yağ ufak moleküllere ayrılarak kana karışır böylelikle anne sütüne kan yoluyla ulaşır. Aynı şekilde baharatlarda aynı yollarla anne sütüne karışmaktadır. Bu şart bebek anne karnındayken de yaşanmaktadır. Anne adayının yediği yiyecekler anne akrnındaki bebeğe de göbek kordonu ile aktarılır. Anne emzirme döneminde baharatı kesse bile gebelik döneminde çocuğa geçmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?