Duygularınızı yazın, hastalıktan kurtulun

Duygularınızı yazın, hastalıktan kurtulun

Bir Takım hastalıklarla tek başımıza başa çıkamayabiliriz. O sırada yaşadıklarımızı, duygularımızı günlüğümüze yazarsak hastalığın belirtilerinin anlaşılması kolaylaşabilir. Yaşamlarımıza ilişkin ko­nulan yazmak stresi azaltır ve genel bağlamda sağlığımızın geliş­mesine yardımcı olur.

Kirk insanlara düşüncelerini, duygularını, yaşadıkları günlük olaylan veya günlüklerine almak istedikleri herhangi bir şeyi nasıl kaleme alacaklanm öğretmektedir. Öğretmen olmayan Kirk bir has­tanede çalışmaktadır.

“Rahatsızlık ve travmatik olaylarla ilgili duyguların kaleme alın­ması hastanın olanlan kabul etmesine, onunla başa çıkmasına yar­dımcı olarak içinde bulunduğu stresi ve uykusuzluğu azaltır. Be-denlerindeki gerginlik yaratan psikolojik unsurlan değiştirerek sağlıkla­rını düzeltebilirler.

“İnsanların kendi iç seslerine kulak verecekleri bir yere gerek­sinimleri vardır. Kâğıda Dökmek, diğerlerinden gelecek bir yanıta bağımlı almak yerine, insanın içindeki ürkütücü sorulara yanıt bulmasına yardımcı olur. Yazarak zor kazanırsınız,” diyor Kirk.
Ne tür bir günlük tutarsanız tutun kurallar daima aynıdır: yani, yoktur. “Dilbilgisi dersinde olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın,” di­yor Kirk. “Noktalamalara, dilbilgisine hatta hecelemelere bile manâsız ve­rin. Tuttuğunuz bu günlükten size kimse not vermeyecektir. Okulda değilsiniz. Günlüğü salt kendiniz için tuttuğunuzu sakın unutmayın.”

Kirk günlük tutmaya saat tutarak başlamayı önermektedir. Kirk’in önerisi doğrultusunda kişinin o sırada aklına ne gelirse gel­sin minimum sekiz dakika boyunca yazmasını gerektiğidir. “Jurnal si­zin için her gün telefonlaştığınız veya birlikte kahve içtiğiniz bir arkadaş kimliğine bürünmelidir.”

Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bir araştırmada astım ya da romatizma gibi kronik hastalıkları olan kişilere haftada bir kez bir saat boyunca yaşamlarına iliş­kin duygularını yazmaları önerilmişti. Jurnal tutmaya başla­dıktan aylar sonradan hastaların yüzde 47′sinde şikâyetlerinde azalma ve maddesel bir iyileşme görülmüştür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?