Dondurma adet sancılarına iyi geliyor

Dondurma adet sancılarına iyi geliyor

Yaz aylarında tüketimi daha da çoğalan dondurmanın kış aylarında da tüketilebileceğini hatırlatan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gıda ve Diyetetik Uzmanı Cansu Alpaslan, “Dondurma A,B,C ve düşük miktarda da olsa D vitamini içerir. Fosfor, magnezyum ve potasyum açısından da zengindir. Kalsiyumla beraber, fosfor kemik ve diş yapısını güçlendirirken vitaminler de bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlar” diye konuştu.

Günde 1 öğün dondurma yenebilir 

Paketli dondurmaların yağ ve şeker oranlarının ev yapımı dondurmalardan fazla daha yüksek olduğunu ve paketli dondurmaları önermediğini dile getiren Uzman Beslenme Uzmanı Alpaslan, “Dondurmanın bir faydası da regli sancısına iyi geliyor olması. Bunun sebebi de yüksek kalsiyum içeriğinden kaynaklanıyor. Şekerin yüksek oluşuyla da serotonini artırıyoruz ve tatlı ihtiyacımızı gideriyoruz. Dondurma adale kasılmalarına da iyi geliyor. Menopoz, yükselme ve gelişme dönemlerinde artan kalsiyum ihtiyacı için belirlenmiş günde bir öğün dondurma yenilmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Çocuklarınıza süt yerine dondurma verebilirsiniz

Alpaslan, dondurmanın içeriğine kadar beslenme değerlerinin değişmesine karşın sıradan 100 gram dondurmada 120 ila 180 miligram arasında kalsiyum olduğunu söyledi. Dondurmanın kalsiyum oranını sütle kıyaslayan Alpaslan, “Bir bardak sütte 100 ila 115 gram kalsiyum bulunur, dondurmada yer alan kalsiyum daha pozitif. Aileler çocuklarına süt içirmek yerine bir öğünde de dondurma yedirebilirler. Dondurma ara öğünler için kuvvetli bir alternatiftir, kilo atamak için tatlı ataklarını engeller, kan şekerini düzenler, dondurmanın soğuk oluşu da vücudun çalışmasına sebep olur” diye konuştu.

Boğaz enfeksiyonlarından dolayı birçok annenin çocuklarına dondurmayı yedirmediğini dile getiren Alpaslan, “Aileler çocuklarını 2 yaşından daha sonra herhangi bir beslenme alerjisi yoksa dondurmayla tanıştırmalılar bunun için özellikle ev yapımı dondurmayı kullanabilirler. Daha minik yaştaki çocukların canı dondurma çektiğinde bunu yoğurt ve meyveyle dondurarak da verebilirler” şeklinde konuştu.

Ev yapımı dondurmaları diyabetli çocuklar yiyebilir 

Evde yapılan dondurmanın hazırlanmış alınan dondurmalara kıyasla daha düşük kalorili olduğunu vurgulayan Cansu Alpaslan, “Konut yapımı dondurmaları diyabetli çocuklar da rahatlıkla tüketebilirler. Yalnızca meyve şekeri içerir ve içerisindeki posadan dolayı da kan şekerini emin bir seviyeye dek yükseltip dengelemeye muavin olur. Dolayısıyla diyabetli çocuklar ev yapımı dondurmayı rahatlıkla yiyebilecekken paketli dondurmalarda içerisine eklenen üzüm şekeri ve früktoz şurubu yüzünden diyabetli çocuklara önermiyoruz” dedi.

Paketli dondurmaların sadece meyve şekeri yok ekstra glikoz veya fruktoz şurubu eklendiği için şeker oranını daha da yüksek olduğunu açıklayan Alpaslan, “Herkese dondurmasını evde yapmasını öneriyorum. Evde yapılan dondurmanın kalorisi daha düşük ışık halkası geliyor. İçerisine ne koyduğunuzu biliyorsunuz ve taze meyve kullanıyorsunuz. Pek çok paketli gıdada meyve yerine meyve aroması da kullanılıyor. Bu yüzden dondurmayı taze meyveyle, süt, yoğurt grubuyla karıştırabilirsiniz. Takriben bir su bardağı süzme yoğurt ve dondurulmuş muzla dondurma yapmayı tercih ediyorum.

4 tane olgun muzu dilimleyerek buzlukta dondurup mümkünse 1 gün, değilse 4-5 saat dondurulması tatmin edici olacaktır. Bunun üzerine dondurucudan çıkarttığımız muzla beraber süzme yoğurdu 1-2 yemek yemek kaşığı bal ve yaklaşık 7-8 tane fındık, ceviz ve badem ekleyebilirsiniz. Muzu azıcık daha esas araç gereç olarak kullanarak öteki meyve ve kuruyemişlerle dondurmanızı süsleyebilirsiniz” dedi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?