Diz ekleminde kireçlenme neden olur?

Diz ekleminde kireçlenme neden olur?

Diz ağrısının, çoğu süre ağır ağır artarak ortaya çıktığını söyleyen Dr. Köksal Tilki “Eklemde şişliğin eşlik ettiği ani başlayan ağrılı ataklar şeklinde de başlayabilir. Eklemde hareket açıklığı azalır. Çömelme ve merdiven inip çıkma fazla ağrılı ışık halkası gelir. Düz yol yürüme performansı azalır ve ağrılıdır. İstirahat sonrası ilk adımlar ağrılı olur. Ara Sıra hastalar dizden gelen seslerden ve kilitlenmeden şikayet eder. Ağrılı dönemde hareketlerin azalmasıyla birlikte diz çevresindeki kaslarda zaaf ortaya çıkar ve bu şart ağrıyı daha da arttırır.”şeklinde ifade etti.

Op. Dr. Köksal Tilki “Hastalığın tanısında hikaye, fizik tetkik ve basarak çekilen röntgen grafisi yeterlidir. Orta yaşta spor yaralanma öyküsü veya travma geçiren hastaların ayırıcı tanı için menisküsler ve diz bağları gibi eklem içi yapıların değerlendirilmesi için diz MRI gerekebilir.”diye konuştu.

Hastalığın hangi evrede olduğunun tedavi şeklini ve başarısını etkilediğini söyleyen Dr.Tilki “Erken evrede yaşam tarzı değişiklikleri, baston kullanım, egzersizler yardımcı olur. Hap tedavisi olarak parasetamol grubu sızı kesiciler ve kortizon dışı antieflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grup ilaçların uzun süre kullanımında böbrek, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıklarına yol açtığı kesin olarak bilinmektedir.”

Medical Park Samsun Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinden Op.Dr. Köksal Tilki “Erken ve orta  evredeki ağrılı atağı olmayan hastalarda eklem kıkırdağının bozulmasını yavaşlatan ve ağrıyı azaltan  (glukozamin,kondroitin vb.)besin takviyeleri kullanılabilir.Diz içine eklem sıvısı enjeksiyonu olarak tanımlanan hiyaluronik asit uygulamaları ve hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın (PRP) diz içine uygulanması bu hasta grubunda yararlıdır.Ameliyat düşünmeyen ileri aşama hastalarda ve akut ağrılı orta evredeki hastalarda şeker hastalığı ve hipertansiyonu dikkate alarak diz içi kortizon uygulaması bir aydan sık ve yılda üçten fazla olmamak üzere yapılabilir.Dizilim bozukluğu olmayan erken ve orta evredeki hastalarda fizik çare ile sızı ve hareket kaybı çare edilebilir.”

Cerrahi tedavi seçenekleri üç başlık aşağı toplanabilir. Erken ve orta evredeki dizilim bozukluğu olmayan hastalarda artroskopik olarak bozulmuş kıkırdağın temizlenmesi varsa menisküse ait sorunların çözülmesi birincil cerrahi seçenektir. Artroskopiye ilave olarak uyluk ve kaval kemikleri arasında dizilim bozukluğu(açılanma)  olan hastalara düzeltici osteotomi ameliyatları ikinci seçenektir. İleri aşama hastalarımızda yarım veya bütün diz protezi ameliyatları yüksek başarı oranlarına olan ameliyatlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?