Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artrit nedir belirtileri ne?

Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artrit nedir belirtileri ne?

Çocukluk romatizması nedir? Niçin olur? Çocukluk romatizması jüvenil idiopatik artritin tedavi yöntemi nasıl yapılır? Amacı ne? Çocukluk döneminde başlayan ve yalnızca yetişkinleri değil çocuklarıda korkutma eden çocukluk romatizması erken dönemde çare edilmemesi sonucunda çocuk için ilerleyen dönemlerde ve reşitlik evrelerinde eklem bozukluklarına neden olabilir. Konu hakkında Sıhhat Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi, Pediyatrik Romatoloji Öğretim Üyesi ve Çocuk Romatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Betül Sözeri bilgilendirdi… 

çocukluk romatizması neden olurÇocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit), çocukların eklemlerinde sertlik, tutukluk, ağrı ve şişliğe neden olan kronik bir rahatsızlık olduğunu belirten Doç. Dr. Betül Sözeri şunları söyledi: “Çocukluk romatizması (jüvenil idiopatik artrit) her çocukta bambaşka yakınmalara yol açar. Her çocukta yakınmalar hafiften ağıra doğru değişkenlik gösterir ve ayrı sayıda eklem tutulumu olur. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabilir. Erken ve iyi tedavi edilen hastaların bile neredeyse üçte birinde erişkin dönemde de rahatsızlık belirtilerini gösterebilmektedir.”

çocukluk romatizmasıÇocukluk çağı romatizması denetleme altına alınmazsa büyümeyi durdurabilir
Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının tanı, çare ve izleminin çocuk romatoloji uzmanlarınca yapılması gerekmektedir. Hastalığın teftiş altına alınmaması halinde neden olabileceği negatif etkileri şöyle özetledi. Denetim altına alınmamış rahatsızlık, çocuğun büyümesini olumsuz etkileyebilir ve aktif donemde ve çare edilmez ise büyümeyi durdurabilir. 

çocukluk romatizması nedir

Ateş, vücutta kızarıklık ve döküntü, tükürük bezlerinde ve lenf bezlerinde şişlik yapabilir. Göz iltihabına niçin olabilir. Yürek ve akciğer zarında iltihaplanmaya niçin olur. Bazı çocuklarda kalıcı eklem değişiklikleri ve fonksiyon kaybına niçin olur. Kemik erimesi ve anemiye niçin olabilir. Romatizmalı eklemlere yakın olan kemiklerdeki büyüme hızını etkileyerek bacaklarda uzunluk farklılığına sebep olur.
 
Tedavide, bambaşka uzmanlık dallarındaki doktorların görüşleri mutlaka alınmalıdır. Çocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit) tedavisinde hastalığın yoklama altına alınması için, ilaç tedavisi ve egzersiz önerilir. Tedavi planlanırken ilgili uzmanlık dallarındaki hekimlerin (çocuk romatoloğu, ortopedist, fizik çare uzmanı ve göz doktoru) görüşünün alınması gerekir. Hekim verdiği tedaviyle, eklemlerdeki ağrının, şişliğin ve öteki organ sistemlerindeki bulguların azaltılmasını, hareket kısıtlılığı ve sakatlıkları engellemeyi hedefler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?