Çocukların internet bağımlılığı nasıl önlenir oyun oynarken dikkat

Çocukların internet bağımlılığı nasıl önlenir oyun oynarken dikkat

Geçen hafta karnelerini bölge çocuklar tatile girdi. Vakitlerini önceden olduğu gibi sokakta vermek yerine internet başında geçiren çocuklara ne dek uyarı ediyoruz? Çocuklarınızın hangi oyunları oynadığını biliyor musunuz? Oyunlar ara sıra öylesine tehlikeli oluyor ancak çocukların yaşamını ve psikolojisini etkiliyor. İşte internet başında fazla pozitif vakit geçiren çocukların ailelerine tavsiyeler…

SİBER RİSKLERE UYARI!

McAfee kadar yayınlanan yeni bir araştırma, çocukların online oyunların getirdiği siber risklere karşı yeterince korunmadığını ortaya koydu. Karnelerin alınmasıyla çocuklar bütün eğitim öğretim dönemi her tarafında uzakta kaldıkları online oyunlara daha pozitif süre ayırmaya başladı. Bu, onlar için daha artı misafir etme anlamına gelmekle birlikte artan siber riskler sebebiyle ailelere daha pozitif mesuliyet getiriyor.

2 SAATTEN FAZLA SÜRE AYIRIYORLARSA…

Çocukların yaz döneminde günde 2 saatten pozitif zaman ayırdıkları online oyunlar, uygunsuz içeriklerle tesadüf veya kişisel bilgileri paylaşma risklerini beraberinde getiriyor.

5 SAAT VAKIT TANIYAN AİLELER VAR

Araştırma sonuçlarına tarafından ebeveynlerin az daha tamamı (yüzde 95), çocuklarının online oyunlar esnasında maruz kaldıkları risklerden endişe duyuyor. bununla birlikte risklerin farkında olan olunsa bile online oyunlar için bahşedilen süreler hiç de azımsanmayacak oranda. Ebeveynlerin yüzde 92’si çocuklarına her gün minimum 1 saatlik oyun süresi tanırken, yüzde 8’i ise 5 saatten fazlasına müsade verdiklerini açıklama ediyor. Ortalamalara bakıldığında ise çocuklar günde 2 saatten fazla bir süreyi bilgisayar veya mobil cihazların başında geçiriyor. Bu, haftada yaklaşık 15 saatlik bir süre dilimi anlamına geliyor.

ETKİLEŞİMLİ OYUNLAR ÖN PLANDA

Araştırmanın acayip sonuçlarından biri, çocukların yüzde 62’sinin öteki oyuncularla etkileşime girdiği, uygun olmayan içerikle karşılaşma ya da hassas bireysel verilerin paylaşılmasının istendiği oyunları tercih etmeleri. Ebeveynlerin yüzde 89’u bu durumun haberdar olduğunu belirtiyor. Yüzde 71’lik bir kesim ise bireysel bilgilerin paylaşılmasından, yüzde 77’si cinsel içerikli görüntülerden, yine yüzde 71’i baskı temalı içeriklerden, yüze 68’i ise uyuşturucu kullanımını özendirme eden tanıtımlardan endişe ediyor.

RİSKLER ÇOCUKLARA ANLATIMALI

Oyunların popülaritesinin yıllar içinde dramatik ölçüde arttığına uyarı çeken McAfee Tüketici Güvenliği Uzmanı Gary Davis, online oyunların günümüzde o kadar çok çocuk için günlük rutin haline geldiğine uyarı çekiyor. “Video oyunlarının çok sayıda avantajı var, yaz aylarında ebeveynlerin yönetiminde harika bir araç olabilirler.” yorumunu yapan Davis, ebeveynlerin oyun kaynaklı riskler konusunda çocuklarıyla konuşmaları gerektiğini kaydediyor.

TEHLIKELI LİNKLERE TIKLAMASINI ÖNLEYİN

Çocuklarınız oyunlar hakkında dağıtılmış püf noktaları ya da hileler için arama yapıyor olabilir. Bu linkler başlıca siber risklere maruz kalmalarına yol açar. McAfee WebAdvisor gibi yardımcılarla güvenli olmayan web sitelerine erişim konusunda uyarılar alabilir, bu herif sitelerden gelecek tehlikeleri önleyebilirsiniz.

OYUN SÜRELERİNİ TEFTIŞ EDİN

Çocuklarınızın cihazları ne kadar süreyle kullandıklarını takip edin. Ebeveynlerin denetimine ihtimal tanıyan yazılımlar bu konuda size yardımcı olur. Bu yazılımlar bununla beraber risk potansiyeli yüksek zararlı sitelerin etkilerine maruz kalınmasını da önleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?