Cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir fazla stres altındaysanız…

Cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir fazla stres altındaysanız…

Bayan ve erkeklerin psikolojik, biyolojik ve fizyolojik yapıları birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar cinsel hayatı da etkilemektedir. Kadınlardaki cinsel özlem duygusu erkeklere oranla daha azdır. Kadınlardaki cinsel isteksizliğin birçok sebebi bulunmaktadır. Peki cinsel isteksizliğin sebepleri nelerdir? Kadınlardaki cinsel isteksizliğin erkeklere oranla daha pozitif görülmesinin nedenlerini sizler için araştırdık! İşte kadınlardaki cinsel isteksizliğe dair bütün merak edilenler!

CİNSEL UYARILMA KADIN VE ERKEKLERDE FARKLIDIR

Toplumda genel kabul gören bir takım hatalı cinsel mitler vardır. Mesela; “cinsel eylemi erkek başlatmalıdır. Cinsel ilişki isteyen ve başlatan bayan ahlaksızdır” şeklindeki doğru aşina yanlışlar; kadınların cinsel isteksizlik duymasını kolaylaştırmakta veya isteğini ifade edememesine yol açmaktadır.Cinsel uyarılma fizyolojisi bayan ve erkeklerde farklıdır. Erkekler görsel ve işitsel uyaranlardan uyarılırken kadınlar ise düşünsel, sözel ve şehvetli uyaranlardan uyarılır. Erkeğin kafasında çoğu sorun varken görsel ve dokunsal uyarılar erkekte cinsel uyarıyı tetikler. Ama kadının kafasında sorunlar ve çoğu us varsa duygusal ve sözel uyarıcılar yanında dokunsal uyaranlar olsa bile cinsel isteksizlik ve uyarılma bozukluğu olabilir.

KADINLARDAKİ CİNSEL GÖNÜLSÜZLÜK SEBEPLERİ!

Toplum baskısı, cinsellik hakkında hatalı inançlar, evde veya işte sorunlar, benzeşen veya partnerle yaşanan duygusal ya da cinsel ilişkideki problemler, ilişki esnasında canının acıyacağı korkusu, gebe kalma korkusu, aşırı stres, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sıkıntılar, geçmişte yaşanan taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar, izdivaç sorunları (Özellikle eşe karşı dar hiddet, kırgınlık, dargınlıklar, aldatılma),fiziksel hastalıklar, kullanılan bir takım ilaçlar, doğum sonrası birincil aylar, fiziksel olarak kendini cazibeli bulmama, bedeninden hoşnutsuzluk

BIRINCIL ÇÖZÜM ÖNERİSİ CİNSEL TERAPİ

Cinsel sorunların tedavisinde isteksizliğin nedenine tarafından cinsel terapiler uygulanır. Cinsel terapi; cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlarca yapılır.Cinsel terapi öncesi hastadan genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler alınır. Cinsel sorunu körükleyen bilinçaltında yatan psikodinamikler saptama edilir. sonradan hastalara genel psikolojik durumları ile ilgili ve cinsellikle ilgili bilgiler verilir. Yanlış ve eksik bilgiler varsa düzeltilir. Cinsel çalışma ödevleri verilir. Cinselliğe “yeni bir bakış açısı” kazandırılır. Aile içi problemleri var ise “aile terapisi” verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?