Boncuk ağda nedir acıtıyor mu alıngan ciltler için daha pratik!

Boncuk ağda nedir acıtıyor mu alıngan ciltler için daha pratik!

Boncuk ağda nedir? Boncuk ağda ve sir ağda arasındaki fark nedir? Boncuk ağda acıtır mı? Boncuk ağda nasıl yapılır? Biz kadınların en alıngan olduğumuz konulardan biri olan gözden düşmüş tüylerden kurtulma yöntemleridir. Genellikle kadınlar arasında sıklıkla seçim edilen istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi olan ağdadır. Konu istenmeyen tüyler olunca keza acısız hemde uzun vakit tüysüz kalmak istiyoruz. Her ikisini bir arada bulunduran bir yöntem henüz olmasa bile alıngan ciltlier ve acı eşiği düşük olanlar için bir usul bulduk! Merak edilen bir diğer ağda yöntemi olan boncuk ağda hakkında merak edilenleri elmaelma.com okurları için bir araya getirdik! 

BONCUK AĞDA NEDİR?

Boncuk ağda diğer geleneksel ağdalara tarafından, biraz daha pahalı olmasına karşın, işlemi daha eksik ağrılıdır. Boncuk ağdanın popülerliği için başka bir sebep de, hassas ciltlerde bile kıl köklerini çıkarıken yumuşak bir dokunuş sağlamasıdır. Bu yüzden yüz, bikini bölgesi ve koltukaltı gibi alıngan bölgelerde birçok birey epilasyon için boncuk ağdaya yöneliyor. Evde gizli ve ağrısız bir şekilde boncuk ağda uygulamasını sınamak istiyorsanız yaptığımız araştırmalar sonucunda sizler için yerinde olacağını düşünüyoruz.

boncuk ağda

SİR AĞDA VE BONCUK AĞDA ARASINDAKİ AYRIM NE?

Geleneksel olarak eskilerden beri kullanılan sir ağda ve günümüzde epeyce popüler ışık halkası gelen boncuk ağda çeşitli yönlerden çeşitlilik göstermektedir. Sir ağda ağda bezi ile kullanılır, boncuk ağda ise el ile kullanılan ağda yöntemidir.

Sir ağdaların bir kısmında şeker içeriği bulunabilir. Ancak boncuk ağda da benzer durum söz konusu değildir. Sir ağdanın kıl köklerini beslediği söylenir. Boncuk ağda ise şeker içermediğinden kıl köklerini beslemediği belirtilmektedir.

BONCUK AĞDA NASIL KULLANILIR?

1 Adım: Boncuk ağda da diğer ağdalar gibi ağda ısıtıcısında ısıtılmalıdır. Ağda ısıtıcısı adamakıllı ısındığında içerisine 3 yemek kaşığı boncuk ağda konur. Boncuk ağdaların 15-20 dk bekletilmesi önerilir. daha sonra oda sıcaklığı ayarına alınır.

2. Adım: Özet Olarak bal mumu boncukları eriyecek ve kalınlaşacak kıvama geldiğinde kullanıma hazırlanmış duruma gelmiş olacaktır.

3. Adım: Bir spatula yardımı ile ağdayı kıl köklerinin uzadığı yöne doğru uygulayınız.

çekecek bir uç bulunmadığından ağdanın uc kısmında bir kalınlık bulundurmaya itina göstermelisiniz. Sonrasında ağdayı 2 ya da 3 dk. kuruması için bekletin.

4. Adım: sonra ağdayı kılların zıt yönüne doğru olağan ağda işlemi uygular gibi uygulayın. Gözden Düşmüş tüyler çıkana kadar bu işlemi her yerde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?