Bebeklerde gaz niçin olur işte gaz yapan besinler

Bebeklerde gaz niçin olur işte gaz yapan besinler

Emzirme döneminde anneler ara sıra yediklerine içtiklerine dikkat etmediklerinde bebeklerde fazla derecede gaz olmaya başlıyor. Annelerin emzirme döneminde yediklerine, içtiklerine mutlaka dikkat etmesi gerekiyor? Peki hangi besinler bebeklere gaz yapar? İşte cevabı…

FASULYEDEN UZAKTA DURUN

Fasulye, bebeğe gaz yapan yiyecekler listesinde birincil sırada yer alır. Fasulye ve mercimek gibi bakliyatlarda bulunan rafinoz adlı şeker sindirim esnasında yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de sıkıntılara sebep olabilir.

BROKOLİYİ SAĞLIKLI SANIYORSUNUZ AMA…

Sağlıklı besin olarak görülen brokoli ve karnabahar, konu gaz olunca ihtiyatlı bir şekilde yaklaşılması gereken yiyecekler aralarında sayılabilir. Brokoli, gazın gelişim noktası olan kalın bağırsaklara değin sindirilmez. Hem karnabahar ve brokoli sülfür bileşikleriyle de gaz problemine sebep olur.

LAHANA DA GAZ YAPAN YİYECEKLER ARASINDA

Beyaz lahana ve frenk lahanası da sülfür bileşenleriyle öne çıkan yiyeceklerdir. Emzirme döneminde bu yardımsever yiyeceklere azıcık uzaklık koyarak, beslenme düzeninde bunlara daha az yer vermek iyi bir fikir olabilir.

KAHVE VE ÇİKOLATA BEBEĞİ AŞIRI DERECEDE ZORLUYOR

Kahve dışında kafein içeren bütün besinler, gazlı içecekler ve çikolata bebeğin hassas sindirim sistemi için ağır bir yük haline gelebilir. Anne sütünden bebeğe geçen kafein ayrıca bebeğin boşaltım sistemini zorlar ayrıca de bebeğin uyku düzenini etkiler.

ACILI YEMEKTEN UZAK DURUN

Acılı ve baharatlı yemekler midedeki asit oranını yükseltir. Bu da anne sütüne yansıyarak bebeklerde keza gaz keza de şişlik şehvetli yaratır. Bebeğe anne sütü verildiği sürece acı soslardan, biber, soğan gibi çeşni ve baharatlardan uzaktan durmakta menfaat vardır.

İNEK SÜTÜ YERİNE BADEM SÜTÜ İÇİN

Birçok bebek ve erişkin, inek sütünde yer alan proteini sindirmekte zorluk çeker. böylece emzirme döneminde kaçınılması gereken yiyecekler arasında inek sütü ve inek sütünden yapılan ürünler de bulunur. İnek sütü yerine badem sütü, hindistan cevizi sütü ve yulaf sütü gibi nebati sütler tercih edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?