Bebek gazı nasıl çıkarılır anneler nasıl beslenmeli?

Bebek gazı nasıl çıkarılır anneler nasıl beslenmeli?

Yeni doğan bebeklerin ilk üç ayında gerçekleştirilen doktor ziyaretlerinin yüzde 10 ile 15’inin nedeni olan gaz problemi, her annenin sıklıkla karşısında karşıya kaldığı problemlerden biridir. Bebeklerin bu huzursuzluğunun aşağıda yatan neden olan infantil kolik ise ayrı nedenlerden kaynaklanmakta ve pek çok öbür şekilde giderilebilmektedir.

ANNELERİN TÜKETTİĞİ BESİNLER

Bebeklerde gaz oluşumunun kaynaklandığı nedenlere dair öyle çok farklı hipotez
bulunmaktadır. Bunlardan birincisi annenin tükettiği besinlerle ilgilidir. Annenin inek alerjik olabilecek besinler tüketmesi sonucunda bebekte yer alan bağırsakların geçirgenliği artmakta ve bu besinler bebeğe geçerek gaz oluşumuna neden olmaktadır. Bu nesil sorun yaratması olası besinler aralarında ise kabuklu deniz ürünleri, inek sütü ve inek sütünden üretilen besinler, çikolata, soya, fıstık, yeşil biber, kahve ve baharatlı yiyecekler yer almaktadır.

ANNENİN RUH HALİ

Gaz oluşumunun kaynaklandığı öne sürülen bir diğer neden ise annede meydana gelen hissi sıkıntılardır. Annenin hissettiği ruhsal değişkenlikler ile endişe gibi hislerin, ailede yaşanan çatışmaların, stresin, eşten ve sosyal çevreden gelen desteğin yeterli olmamasının, annenin bebeğe vakit ayıramamasının, tedirgin gebelik ya da travmatik doğum süreçlerinin bebeğin gaz problemi için kayda değer tehlike faktörleri aralarında yer aldığı belirtilmektedir. Bebek üçüncü aydan itibaren rahatlıyor Merkezi asap sisteminin gelişimi, bebekte gaz problemine neden olan bir diğer soruN kaynağı olarak görülmektedir. Doğduktan sonraki ilk aylarda bebeğin bağırsaklarında yaşanan melatonin azlığı, tatmin edici gevşeme ve rahatlama süresini sağlayamamaktadır. Üçüncü aydan itibaren melatonin ahenkli olarak salınıma başladığında ise gaz probleminin ağır ağır ortadan kaybolduğu görülmektedir.

EMZİREN ANNELER NASIL BESLENMELİ

Yenidoğan bebekler, annelerinin salgıladıkları sütün yanı sıra annelerinin yedikleri ile de beslendikleri için emziren annelerin beslenme şekilleri son derece büyük bir yük arz etmektedir. Dürüst yapılmadığı takdirde bebeklerde gaz probleminin meydana gelmesine sebep olabilen gıda faaliyetleri, olabildiğince itinalı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Normalde aldığı enerjinin 750 kalori fazlasını alması gereken emziren anneler, emzirme sürecinde aldıkları değişken alımını da attırmalıdırlar. Günde takriben üç litre istikrarsız tüketmeleri gereken emziren anneler; akarsu ve kahve gibi süt verimini düşüren sıvılar yerine su, süt, şerbet, limonata, ayran, komposto ve hoşaf gibi içecekler tüketmelidirler. Sigara içen annelerin bebeklerinde, içmeyen annelerin bebeklerine oranla 2 kat daha fazla görülen gaz problemi sebebiyle emziren annelerin bu süreçte sigara içmemeleri öğüt edilmektedir.

ALINACAK ÖNLEMLER

Bebeğinizi emzirirken düşey pozisyonda tutmalı ve tatmin edici sürede emzirmelisiniz. Beslenmenin peşinde bebeğinizin sırtını sıvazlamalı, parmak uçlarınızla oldukça hafif bir şekilde sırtına vurarak gazını çıkarmalısınız. Bebeğinizin biberonla gıda esnasında hava yutmadığından belirli olmalısınız. Biberon seçimlerinizde biberon deliğinin bebeğinizin bulunduğu ay ile ahenkli olmasına uyarı etmelisiniz. Bebeğiniz kucağınızdayken hafifçe dans edermiş ya da sallarmış gibi yaparak bebeğinizi okşamalı ve keza görsel keza işitsel keza de dokunsal uyaranlarla bebeğinize yaklaşmalısınız. Bu süreçte çocuğunuzu aşırı sallamaktan da kaçınmalısınız. Bebeğinizin gazını gidermek için kullanacağınız ilaçlar birçok süre etkili olmayacağı ve tabi etkilere sahip olacağı için hap kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmalısınız. Yas saatlerine yaklaşıldığında bebeğinizi banyoya sokabilir veya sonrasında masaj yaparak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Banyo sırasında bebeğiniz ılık su
içerisinde iken karın masajı yapabilir, karnının üzerine yatırabilir ya da ayakları sıcak
tutabilirsiniz. Emme ricası artı olan bir bebeğiniz varsa beslenmenin ardındaki sakinleşebilmesini sağlayabilmek nedeniyle kısa süreli emzik verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?