Bakirelere jinekolojik muayene yapılır mı?

Bakirelere jinekolojik muayene yapılır mı?

Bakirelere jinekolojik tetkik nasıl yapılır? Jinekolojik muayenenin kadınlar için önemi nedir? Jinekolojik muayene kadınlar için oldukça kayda değer bir aşamadır. Her kadının ahenkli periyotlarda jinekolojik tetkik yaptırması gerekmektedir. Bunun nedeni ise kadınlarda herhangi bir hastalığın erken tespiti için jinekolojik muayene hayati yük taşımaktadır. Fakat bu koşul hemen şimdi bakire olan kadınlar için tehlike taşıyabilir. Peki bakirelerde jinekolojik muayene nasıl yapılır? İşte merak edilenleri elmaelma.com olarak bir araya getirdiklerimiz…

JİNEKOLOJİK MUAYENENİN KADINLAR İÇİN ÖNEMİ

Jinekolojik muayene ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajen kanserleri çok erken safhalardayken saptama edilebilir. Tekrar rahim ağzı bölgesindeki enfeksiyonlar az önce bir yaraya yol açmadan tanı ve çare edilebilir. Cinsel olarak faal her kadının hiçbir jinekolojik şikayeti olmasa da ahenkli olarak yılda asgari bir kere jinekolojik muayeneden geçmesi şarttır. Genç kızlarsa, kadınlık sürecine girmeden önce minimum 1 kez, genital organlarının gelişimi ve adet düzenlerinin takibi açısından mutlaka jinekolojik muayeneye emrindeki olmalıdırlar. Jinekolojik muayenede başta kadının dış genital organları gözle incelenir.

Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişkinlik olup olmadığına bakılır. daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir. Bu esnada vajen ve serviksteki çeşitli lezyonlar, yaralar, kitleler ve varsa sızıntı direkt bakılarak incelenir. Lezyonlardan smear denen sürüntü veya icap ediyorsa biyopsi (parça) alınır. Sızıntı varsa bundan kültür alınabilir ve doğrudan doğruya mikroskopta incelenebilir. Vajen ön ve arkadaki tarafında sarkma olup olmadığı idrar torbasının ve “üretra” denilen idrar yapılan kanalın durumuna bakılır. İdrar kaçırma olup olmadığı tespit edilir.

BAKİRELERE VAJİNAL ULTASON YAPILIR MI?

Bakirelerde spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el muayenesi de çeper yırtılmasına yol açacağı için muhtemel olmaz. Bunun yerine dış genital organlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir. Sızıntı kültürü alınabilir. Hastaların birçok karşı çıksa da rektal tetkik yapılarak batın içi kitleler araştırılabilir. İdrar kesesi doldurularak sıkışma duygusal oluştuğunda abdominal yolla ultrason yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?