Astım belirtileri nelerdir çocuğunuzdan bu ses geliyorsa doktora koşun

Astım belirtileri nelerdir çocuğunuzdan bu ses geliyorsa doktora koşun

Ara Sıra küçük belirtiler büyük rahatsızlıkların habercisi olabiliyor. Gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın vücudundan gelen sesleri dinleyin. Örneğin çocuğunuzdan hışıltılı bir ses geliyorsa bunun nedeni astım veya doğum esnasında oluşan bir rahatsızlık olabilir. İşte uzmanından bilgiler…

ÇOCUĞUNUZDAN GELEN SESİ DİNLEYİN

Özellikle 2 yaş altı çocuklarda akciğerlerden kaynaklı ıslık sesine benzeşen ses çıkması, doğumsal sorunlardan astıma kadar aşağıda birçok bambaşka sorunu gizleyebiliyor. Hastalıktan daha fazla, manâlı bir belirtili sayılan bu şart “Hışıltılı Çocuk” olarak tanımlanıyor. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, hastalıklara dikkat çekici eden bu önemli belirtinin son yıllarda küçük çocuklarda alerji sıklığının artmasına ast olarak hışıltının da artığına dikkat çekiyor.

SOLUNUM YOLLARINA DIKKAT

Hışıltı veya bilimsel adıyla “vizing”, akciğerlere bağlanan orta ve minik bitik borularının daralmasına yan olarak ortaya meydana çıkan bir durum. Bu darlık, bitik borusuna yabancı bir ceset kaçmasından kaynaklanabileceği gibi, bronşiyolitde olduğu gibi solunum yolları duvarının yaygın bir şekilde şişmesi sonucu da gelişebiliyor. Astımda ise, soluk borularının duvarlarında yaygın bir biçimde şişme ve büzülme görülüyor.

ALERJİ İLE YAKIN 

Alerji ile yakın ilişkisi olduğu bilinen bu durumun son yıllarda özellikle ufak çocuklarda alerjik hastalıkların yaygınlığına bağlı olarak arttığı görülüyor. Hem, insanların giderek daha çok topluluk şehirlerde ve kapalı ortamlarda yaşaması çocuklarda daha çok ve uzun süren solunum yolu enfeksiyonlarına dolayısıyla hışıltılı solunuma yol açabiliyor. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, mektep çağına girmiş çocuklarda çocukların üçte birini yaşamlarının ilk beş yılında, en az bir kere hışıltı yaşadığını belirtiyor. Bilhassa de 6-24 ay arası çocuklarda yoğunluk artıyor.

24 AYLIKTAN BÜYÜKSE…

Sorunun hangi yaşta çıktığı, ayrıca sebebi ayrıca de hışıltının ne değin devam edeceği konusunda fikir vermesi açısından yük taşıyor. Örneğin, yaşamın ilk üç ayında ortaya çıkan bir hışıltı sıklıkla, bağışıklık sistemi bozuklukları, kalp delikleri, gastroözefagial reflü ve kistik fibrozis gibi doğumsal bir soruna ya da solunum borusunda darlık, delik gibi sorunlara sinyâl ediyor. 6-24 aylar aralarında görülen hışıltı ise bronşiyolit, zatürre, tüberküloz gibi mikrobik veya alerjik bir problemden kaynanırken, 24 aylıktan büyük çocuklarda en manâlı sebep astım oluyor. bu nedenle 2-10 yaş arası çocuklarda soğuk algınlığı, sigara dumanı ya da toza maruz kalma ve koşup oynama sonrası öksürük ve hışıltı ortaya çıkıyorsa mutlaka astımı düşünmek gerekiyor. Çocukların anne-babasında astım ya da saman nezlesi olması, çocuğun kendinde de egzama (atopik dermatit) veya yumurta alerjisi bulunması astım olasılığını artıyor.

BELİRTİLER SON DERECE KAYDA DEĞER

Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, belirtilerin seyrinin de aynen ortaya çıkmasındaki gibi altta yatan sebebe ast olduğunu belirterek, “Larinomalazi, trakeomalazi ve bronkomalazi gibi solunum yolunun kıkırdağındaki yumuşaklıkta hışıltı doğumdan hemencecik daha sonra ortaya çıkıyor ve bir kaç sene içinde kayboluncaya değin kesintisiz devam ediyor. Buna karşılık astımda enfeksiyon ya da sigara dumanı, veya ilkbahar-yaz aylarında polenler gibi tetikleyicilerden daha sonra artar, zamanla ayrıntılarıyla veya kısmen kaybolur” diyor.

ALTTA YATAN SORUNA BAKILIYOR

Hışıltılı çocuk durumunda altta yatan nedeni belirlemek tedavinin gidişatını belirlediği için ayrıntılı hikayeyi edinmek fazla tartı taşıyor. Beraberinde görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar testleriyle tanı kesinleştiriliyor. Temeldeki nedene tarafından tedavinin de farklılaştığını söyleyen Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya şunları anlatıyor: “Hışıltı, doğuştan olan gelen bir sorundan kaynaklanıyorsa önce cerrahi çare gündeme geliyor. Astım ye de bağışıklık sistemine tabi problemlerde de uygun çare planlaması yapılıyor. Muhakkak bu sırada, hışıltıyı artıran sigara, kirli hava, evde toz olması, gastroözefagial reflü gibi sebepleri de azaltmaya ya da tamamen değil etmeye gayret ediyoruz.” Dolayısıyla altta yatan nedene kadar hışıltı iyice düzeliyor. Buna karşılık astım, ciddi bağışıklık yetmezliği ya da kistik fibrozis gibi bir koşul söz konusu ise hastaların ve ailelerinin ömür boyu bu hastalıklarla birlikte yaşamayı öğrenmesi gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?