Amenore nedir belirtileri nelerdir bunlara dikkat!

Amenore nedir belirtileri nelerdir bunlara dikkat!

Amenore nedir? Amenorenin belirtileri nelerdir? Her kadının başına gelebilecek bir koşul olan adet görememe durumu kadınlarda önemli rahatsızlıklara yol açıyor.  Adet görememe olarak nitelendirilen amenore hakkındaki bütün merak edilenleri sizler için hazırladık. İşte amenore hakkında tüm merak edilenler!

ADET GÖRMEME DURUMUDUR 

14 yaşına değin ikincil seks karakterlerinin (meme büyümesi, koltuk altı ve kastıkta tüylenme) gelişmemesi ya da ikincil seks karakterleri gelişmesine karşın 16 yaşına rağmen birincil adetin görülmemesi veya alışılagelmiş adet görebilen kadında 3 siklus her tarafında adet olmaması amenore olarak adlandırılır.

AMENORE İKİYE AYRILIR

Amenore’yi bu noktada ikiye ayrılır; 14 yaşına gelmiş ve meme gelişimi ya da pubik tüylenme gibi sekonder seks karekterleri gelişmemiş bir genç kızın hemen şimdi adetlerinin başlamaması primer amenore olarak adlandırılır.  Eğer meme gelişimi ve pubik tüylenme başlamışsa primer amenore diyebilmek için beklenmesi gereken yaş sınırı 16’dır.  Daha önce adet görmüş bir kadının 3 ay süreyle adetlerinin kesilmesine sekonder amenore denir.

BIRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Adet peridyolarının olmaması, sıcak basması, erken hamilelik semptomları, androjen fazlalığı belirtileri (Androjen, her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbrek üstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan maddeye denir.) galaktore (Göğüsten süt gelmesi.)

SKONDER AMENORE NEDENLERİ!

Skonder amonerenin belirtileri şunlardır; Gebelik (en sık nedendir),emzirme, menopoz,doğum yoklama hapı alımı sonrası amenore, stres, depresyon, aşırı zayıflık, iyi beslenememe, anoreksia,hipofiz hastalığı: Hipofizin ablasyonu, sheehan sendromu, prolaktinoma (hiperprolaktinemi, süt hormonunun aşırı üretilmesi) denetleme edilmemiş endokrinopatiler: Şeker Hastalığı, hipotiroidizm ve hipertiroidizm, polikistik over hastalığı, kemoterapi, radyoterapi, rahim içi yapışıklık gelişmesi (Asherman sendromu),ilaç tedavisi: Sistemik steroidler, danazol, GnRh analogları,prematür ovaryen yetmezlik, erken menopoz, sarkoidoz, hiperandrojenemi (Testesteron benzeri erkeklik hormonlarının artması), prolaktinoma.

PRİMER AMENORE NEDENLERİ!

Primer amenore nedenleri ise; Yapı (konstitüsyonel) geç kalma, turner sendromu (Gonadal disgeneziler), fizyolojik dışında en sık nedendir, hipotalamus ve hipofize ait patolojiler, tümörler,imperfore hymen (Kızlık zarında tarafsızlık olmaması), galaktozemi, transvers vajinal septum (Vajinada perde olması, vajina, serviks (rahim ağzı) veya rahmin doğuştan olan gelişmemiş olması, kemoterapatik ilaçlar, önemli beslenme bozukluğu gibi hastalıklar sebep olmaktadır.

TEDAVI YÖNTEMLERİ

Sekonder amenorenin en sık nedeni gebeliktir, böylece ilk önce hamilelik araştırılmalıdır. Gebelik yahut tedavi sebebe karşın düzenlenir. İyi beslenememe, fazla zayıflık, gerginlik, depresyon, aşırı egzersiz gibi nedenlerse başta bu durumlar düzeltilmelidir. Eğer rahim (uterus), rahim ağzı (serviks) veya vajen gibi organlarla ilgili bir anatomik bozukluk varsa buna düzeltmeye yönelik ameliyat gerçekleşebilir.  Eğer beyindeki hipofiz bezinde aşırı prolaktin hormonu (süt hormonu) üretimine neden olan bir tümör varsa tedavi tümörün boyutuna kadar hap tedavisi ya da ameliyat olabilir. Yumurtlama bozukluğu (anovulasyon, polikistik over sendromu) gibi durumlarda östrojen ve progesteron hormonu içern ilaçlar, doğum teftiş hapları tedavide kullanılır.

Kaynak: Milliyet

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?